Acest eveniment a avut loc in data de 24 Aug 2014.
Vezi alte evenimente cu , , , , , , .

Între 18 şi 24 august 2014, Ţara Lăpuşului, din Maramureş, va găzdui prima ediţie Mara Fest, eveniment ce îşi propune să aducă spiritul autentic maramureşan într-un singur festival. Cu activităţi diversificate, de la dans, film, teatru, fotografie şi activităţi sportive, festivalul din zona lacului Lighet se va bucura şi de numeroşi invitaţi de seamă, cum ar fi: Grigore Leşe, Subcarpaţi, Maria Răducanu şi Partizan.

Festivalul a fost conceput astfel încât să cuprindă cât mai multe activităţi specifice zonei, astfel încât vizitatorii Mara Fest vor avea la dispoziţie pe timp de zi o piaţă de alimente, târg cu produse tradiţionale şi ateliere pentru copii, dar şi o varietate largă de workshop-uri de sculptură, cusut, pictat şi aşa mai departe.

Pe timp de seară, programul va cuprinde proiecţii de filme şi concerte ale artiştilor precum Grupul Folk Clasic, din Baia Mare, trupa Brum şi Sebastian Trio Spanache, din Timişoara, Maria Răducanu, Blazzaj, Partizan, Mushroom Storys, din Cluj Napoca, Grigore Leşe şi Subcarpaţi.


Program Mara Fest 2014

18.08

Luni, 18 august 2014

Oră Eveniment
11:00 – 12:30 Parada saltimbanci – centrul oraşului
17:00 – 19:00 Moment Vasile Grigore Latiş – recital poezie actorul Adrian Voichiţescu şi recital pian Ionuţ Gâţ
19:00 – 20:30 Teatru: „Copii Răi“ şi dezbatere pe tema educaţiei – Katia Pascariu – Bucureşti
21:00 Concert: ill Heartz Crew – Târgu Lăpuş
22:00 – 02:00 Film: Proiecţii de filme – Ambulanţa Culturală

19.08

Marţi, 19 august 2014

Oră Eveniment
09:00 – 12:00 Piaţa de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii
11:00 – 19:00 Workshop troiţe: Cătălin Buda – Târgu Lapuş
11:00 – 19:00 Workshop sculptură: Viorel Marton – Târgu Lapuş
12:00 Vernisaj carte “O istorie antropologică a culorilor” – Nelu Botiş – Baia Mare
14:00 Foto: expoziţie “Rezervaţia Munţilor Rodnei” – Claudiu Iuşan – Târgu Lăpuş
15:00 – 16:00 Atelier de scris subconştient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
16:00 – 17:30 Dezbatere: Rolul voluntariatului în dezvoltarea societăţii româneşti – Vlad Cherecheş – OSUT –Timişoara
17:30 -18:30 Teatru: “Dumnezeu de a doua zi” de Mimi Brănescu; regia Mihaela Lichiardopol; cu: Spiridon Bogdan şi Chelba Alina – Electric Theatre – Timişoara
18:30 – 20:00 Poveşti şi recital: Valer Burzo – patrimoniu viu UNESCO; Baba Măricuţa; Floare Pop– Suciu de Sus
20:00 Concert folk : Grup Folk Clasic – Baia Mare
22:00 Film: Proiectii de filme – Ambulanţa Culturală

20.08

Miercuri, 20 august 2014

Oră Eveniment
09:00 – 12:00 Piaţa de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii
11:00 – 19:00 Workshop sculptură: Viorel Marton – Târgu Lapuş
11:00 – 19:00 Workshop troiţe Cătălin Buda – Târgu Lăpuş
11:00 – 13:00 Atelier de scris subconştient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
13:00 – 14:00 “Dăruind vei dobândi” –întâlnire cu Andrei Strătilă – AIPD – Timişoara
14:00 – 17:00 Modelaj în lut şi poveşti cu Daniel Leş – Baia Sprie
19:00 Joc spectacol şi workshop: Ansamblul Măgura – Cerneşti
19:00 – 21:00 Teatru: „Copii Răi“ şi dezbatere pe tema educaţiei – Katia Pascariu – Bucureşti
22:00 – 23:30 Concert: Brum – Timişoara
23:30 – 02:00 Film: “Wild Carpathia” partea I II şi III – discuţii: Nicoleta Cărpineanu producător asistent – Belgia

21.08

Joi, 21 august 2014

Oră Eveniment
09:00 – 12:00 Piaţa de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii
11:00 – 12:30 Parada saltimbanci în centrul oraşului
11:00 – 19:00 Workshop sculptură: Viorel Marton – Târgu Lapuş
11:00 – 19:00 Workshop: troiţe Cătălin Buda – Târgu Lăpuş
12:00 – 17:00 Pelerinaj: Mănăstire Rohia: Vizită mănăstire – Lansare de carte “Sublimul Suferinţei” – Gheorghe Petreuş – Botiza
17:00 – 20:00 Ateliere de: cusut; mărgelit; pictat – Şezătoarea urbană – Bucureşti
19:00 – 20:00 Concert: Folk – Marinel Petreuş – Baia Mare
20:00 – 21:30 Concert: Kindlein Cântăreţul cu poeziile – Timişoara şi recital poezii- Havram Otto – Târgu Lăpuş
21:30 – 23:00 Concert: “Sebastian Trio Spanache” – Timişoara
23:00 – 03:00 Afterparty – Electroclown

22.08

Vineri, 22 august 2014

Oră Eveniment
07:00 – 08:00 La cosit de dimineaţă
09:00 – 12:00 Piaţa de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii – Grădiniţa Ştrumfii – Târgu Lăpuş
11:00 – 19:00 Workshop sculptură: Viorel Marton – Târgu Lapuş
11:00 – 19:00 Workshop troiţe Cătălin Buda – Târgu Lăpuş
11:00 – 13:00 Atelier de scris subconştient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
13:00 – 19:00 Călărie– Fundaţia “A vision for Children“
15:00 – 19:00 Ateliere de: cusut; mărgelit; pictat – Şezătoarea urbană – Bucureşti
16:00 La plăcinte înainte la război înapoi: workshop de gătit plăcintă
16:00 Horincie: fiert ţuică/pălincă la cazan
16:00 – 19:00 “Iniţiere în artele circului” – Şcoala de Circ şi Electric Theatre – Timişoara
18:00 – 19:00 Grupurile “Cânt şi dor”; “Dacii liberi” – Libotin şi Grupul de Horitoare – Ungureni
19:00 – 20:15 Concert: Marinel Petreuş şi Gheorghe Pârja
20:30 – 21:30 Concert: Badea Pitiş – Lăpuşul Românesc şi Maria Casandra Hauşi – Baia Mare
22:00 – 23:30 Concert: Domino – Sibiu
24:30 After party Paul Socol – Cluj Napoca

23.08
Sâmbătă, 23 august 2014

Oră Eveniment
09:00 – 12:00 Piaţa de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii – Grădiniţa Ştrumfii – Târgu Lăpuş
11:00 – 19:00 Workshop sculptură: Viorel Marton – Târgu Lapuş
11:00 – 19:00 Workshop Troiţe Cătălin Buda – Târgu Lapuş
12:00 Expoziţii fotografie
13:00 – 19:00 Călărie – Fundaţia “A vision for Children“
13:00 – 14:00 Lansare de carte Claudiu Iuşan
14:00 – 15:00 Atelier de scris subconştient – Cristina Burduja – Potpourri – Cluj Napoca
15:00 – 19:00 Ateliere de cusut; de mărgelit; de pictat – Sezătoarea urbană – Bucureşti
15:00 – 18:00 “Iniţiere în artele circului” – Şcoala de Circ şi Electric Theatre – Timişoara
16:00 La plăcinte înainte la război înapoi: workshop de gătit plăcintă
16:00 Horincie: fiert ţuică/pălincă la cazan
17:00 – 19:00 Workshop de circ – Şcoala de Circ – Timişoara
17:00 – 19:00 Atelier de percuţie; ritm şi dans – Cercul Închis – Cluj-Napoca
19:00 – 20:00 Recital frunză şi muzicuţă cu pahar – Nucu Pandrea – Cluj-Napoca
20:00 – 21:30 Concert: Maria Răducanu – Bucureşti
21:30 – 23:00 Concert: Blazzaj – Timişoara
23:00 – 24:30 Concert: Partizan – Bucureşti
24:30 – 01:00 Spectacol de foc: Şcoala de clovni şi Electric Theatre – Timişoara
24:30 Afterparty Nico de Transilvania – Belgia

24.08

Duminică, 24 august 2014

Oră Eveniment
09:00 – 12:00 Piaţa de alimente
10:00 – 19:00 Ateliere copii gradinita
- Atelier de percuţie; ritm şi dans – Cercul Închis – Cluj-Napoca
13:00 – 19:00 Călărie – A vision for Children
14:00 La hodina/chill out – Electroclown
15:00 -19:00 Ateliere de cusut; de mărgelit; de pictat – Sezătoarea urbană – Bucureşti
16:00 – 19:00 Workshop de circ: Şcoala de circ şi Electric Theatre – Timişoara
- Lansare de carte: “Acum ştiu cine sunt” şi conferinţă Grigore Leşe
20:00 – 21:30 Concert: Mushroom Storys – Cluj Napoca
21:30 – 23:00 Concert: Grigore Leşe
23:00 – 24:30 Concert: Subcarpaţi: Bucureşti
24:00 Spectacol de foc: Scoala de Circ şi Electric Theatre Timişoara – Timişoara
24:30 Afterparty: Nico de Transilvania – Belgia


În organizarea festivalului Mara Fest au fost implicaţi peste 50 de artişti şi artizani, numeroase instituţii statale, private şi ONG-uri, alături de o echipă de 20 de coordonatori şi 50 de voluntari.

Accesul la eveniment va fi gratuit, rămând ca vizitatorii să achite doar cazarea în camping.