În perioada 21-23 iunie 2013, în Parcul Cişmigiu din Bucureşti va avea loc cea de-a VII-a ediţie a Festivalul Internaţional de Folclor „Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu”. Ca şi la ediţiile precedente, festivalul va aduce în tradiţiile, muzica şi arta în centrul Capitalei.

Spectacole folclorice, târg de meşteşugari, zonă gastronomică, plimbări cu trăsuri şi ponei, ateliere de creaţie şi multe alte surprize îi vor aştepta pe bucureşteni în parcul Cişmigiu, pe parcursul festivalului. Solişti cunoscuţi de muzică populară, DJ, orchestre, ansambluri folclorice profesioniste, minorităţi şi comunităţi naţionale şi grupuri de copii vor concerta pe parcursul celor trie zile pe cele trei scene, pe peluza restaurantului Monte Carlo (Scena Mare), la Foişor şi „Fân Zone”. În total, peste 1200 de artişti ce vor încânta publicul prezent la Festivalul Internaţional de Folclor „Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu” 2013

Program Festivalul „Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu” 2013

Vineri, 21 iunie 2013

Vineri, 21 iunie 2013

Ora Eveniment/Artist Locaţie
10:00 – 22:00  Plimbări cu trăsuri şi ponei
10:00 – 22:00  Târg de meşteşugari
10:00 – 20:00  Spaţiu gastronomic
11:00 – 17:00 Muzică ambientală Fân Zone
14:00 – 20:00 Ateliere de creaţie (ţesut; cusut; pictură; sculptură şi modelaj) Fân Zone
14:00 – 20:00 Zona ONG Fân Zone
15:30 – 16:00 Parada costumului tradiţional – Traseu: Piaţa George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului)
16:00 Fanfara din Chetriş – judeţul Iaşi şi Fanfara „Lăutarii" din Valea Mare – judeţul Vaslui
16:10 – 16:20 Fanfara „Valahia" din Giurgiu Scena Mare
16:20 – 16:50 Ansamblul „Baladele Deltei" din Tulcea Scena Mare
16:50 – 17:20 Ansamblul „Cununa de pe Someş" din Bistriţa Năsăud şi Grupul „Valeria Peter Predescu" cu Alexandru Pugna şi Cornelia Ardelean Archiudean Scena Mare
17:00 – 18:00 Classic Beat Orchestra Fân Zone
17:20 – 17:40 Minoritatea tătară turco – musulmană „Yȋldȋzlar" din Constanţa şi solista Chiamiran Chivu Scena Mare
17:40 – 18:00 Minoritatea italiană Ansamblul „Siamo di nuovo insieme" din Iaşi Scena Mare
18:00 – 18:20 Minoritatea rușii-lipoveni Ansamblul „Molodţî" din Tulcea Scena Mare
18:00 – 19:00 Muzică ambientală Fân Zone
18:20 – 18:35 Ansamblul „Elektroporcelan" – Serbia Scena Mare
18:35 – 18:50 Ansamblul „Zdravets"- Bulgaria Scena Mare
18:50 – 19:05 Ansamblul „Thessaloniki Lyceum Club of Greek Women" – Grecia Scena Mare
19:00 – 22:00 DJ Gojira Fân Zone
19:05 – 19:20 Ansamblul „Tanjore Dance Music and Art Research Centre" – India Scena Mare
19:20 – 20:05 Ansamblul „JOC" din Chişinău – Republica Moldova Scena Mare
20:10 – 20:25 DESCHIDEREA OFICIALĂ Scena Mare
20:25 – 20:40 Ansamblul de căluşari „Colelia" din Vâlcele – judeţul Olt Scena Mare
20:40 – 21:15 Ansamblul „Ciprian Porumbescu" din Suceava cu solista Margareta Clipa Scena Mare
21:15 – 22:00 Ansamblul „Transilvania" din Baia Mare cu maestrul Gheorghe Turda Scena Mare

Sâmbătă, 21 iunie 2013

Sâmbătă, 21 iunie 2013

Ora Eveniment/Artist Locaţie
10:00 – 22:00  Plimbări cu trăsuri şi ponei
10:00 – 22:00  Târg de meşteşugari
10:00 – 20:00  Spaţiu gastronomic
11:00 – 12:00 Teatru pentru copii – Muzicanţii din Bremen Fân Zone
12:00 – 17:00 Muzică ambientală Fân Zone
12:00 – 12:20 Orchestra de copii „Hora" din Bucureşti scena Foişor
12:20 – 12:40 Grupul de copii „Clinceni" din Ilfov cu Marioara Man Gheorghe scena Foişor
12:40 – 13:00 Minoritatea greacă Ansamblul „Ellas" din Bucureşti scena Foişor
13:00 – 13:20 Minoritatea ucraineană Ansamblul „Zorea" din Bucureşti scena Foişor
13:20 – 13:50 Ansamblul „Burnaşul" din Teleorman scena Foişor
13:50 – 14:20 Floarea Calotă şi taraful său scena Foişor
14:20 – 14:50 Ansamblul „Ţara Vrancei" din Focşani scena Foişor
15:25 – 15:40 Corul de copii Radio Scena Mare
15:40 – 16:00 Opera Comică – spectacolul „Bătuta moldovenească" Scena Mare
16:00 – 16:20 Minoritatea greacă Ansamblul „Ellas" din Bucureşti Scena Mare
16:20 – 16:40 Comunitatea aromână Ansamblul „Dor" din Tulcea Scena Mare
16:40 – 17:00 Minoritatea ucraineană Ansamblul „Zorea" din Bucureşti Scena Mare
17:00 – 17:30 Floarea Calotă şi taraful său Scena Mare
17:00 – 18:00 Ana Cristina Leonte & Band Fân Zone
17:30 – 18:00 Ansamblul „Ţara Vrancei" din Focşani Scena Mare
18:00 – 18:35 Ansamblul „Tanjore Dance Music and Art Research Centre" Scena Mare
18:00 – 19:00 Muzică ambientală Fân Zone
18:35 – 19:10 Ansamblul „Zdravets" – Bulgaria Scena Mare
19:00 – 21:00 DJ Vasile Fân Zone
19:10 – 19:15 Moment umoristic – Daniel Tudorică Scena Mare
19:15 – 19:40 Ansamblul „Burnasul" din Teleorman Scena Mare
19:40 – 19:45 Moment umoristic – Daniel Tudorică Scena Mare
19:45 – 21:20 Orchestra „Lăutarii" din Chişinău – dirijor maestrul Nicolae Botgros cu soliştii: Ion Paladi; Lidia Bejenaru şi Maria Gurău. Recital al grupului de tineri interpreţi (14 artişti): Andreea Haisan; Paul Daniel Ananie; Alin Trocan; Andreea Feraru; Bogdan Cioranu; Emilia Dorobanţu; Gabriel Dumitru; Georgiana Păduraru; Irina Birou; Iulia Mihai; Letiţia Boroi; Narcisa Băleanu; Nicu Mâţă; Ovidiu Homorodean şi vedetele de muzică populară: Petrică Mâţu Stoian; Matilda Pascal Cojocăriţa; Ştefan Cigu si Horaţiu Cigu; Gelu Voicu; Mariana Deac Scena Mare
21:00 – 22:00 Cobzality Fân Zone
21:20 – 22:00 Concert extraordinar Ovidiu Lipan Ţăndărică „Project" Scena Mare

Duminică, 22 iunie 2013

Duminică, 22 iunie 2013

Ora Eveniment/Artist Locaţie
10:00 – 22:00  Plimbări cu trăsuri şi ponei
10:00 – 22:00  Târg de meşteşugari
10:00 – 20:00  Spaţiu gastronomic
11:00 – 12:00 Teatru pentru copii – Muzicanţii din Bremen Fân Zone
12:00 – 12:20 Grupul de copii „Tecucelul" din Galaţi Scena Foişor
12:00 – 14:00 Muzică ambientală Fân Zone
12:20 – 12:40 Grupul de copii „Oratia" din Podul Dâmboviţei – judeţul Argeş Scena Foişor
12:40 – 13:00 Minoritatea germană Ansamblul „Korona" din Braşov Scena Foişor
13:00 – 13:20 Minoritatea maghiară Ansamblul Naţional Secuiesc „Harghita" Scena Foişor
13:20 – 13:50 Trupa de dans „Romano Step" Scena Foişor
13:50 – 14:20 Ansamblul „Carpaţi" din Câmpulung Muscel Scena Foişor
14:00 – 15:00 Claudia Negroiu – „Remember Maria Tănase" Fân Zone
14:20 – 14:50 Ansamblul „Maria Tănase" din Craiova cu Marius Măgureanu şi Petrică Mâţu Stoian Scena Foişor
15:00 – 16:00 Muzică ambientală Fân Zone
15:45 – 16:05 Minoritatea germană Ansamblul „Korona" din Braşov Scena Mare
16:00 – 16:40 Trupa de Ethno Jazz „Balkan Session" – Village Jazz Fân Zone
16:05 – 16:25 Minoritatea maghiară Ansamblul Naţional Secuiesc „Harghita" Scena Mare
16:25 – 16:45 Minoritatea rromă Ansamblul „Tai Cher Romano" din Bucureşti Scena Mare
16:40 – 18:00 Muzică ambientală Fân Zone
16:45 – 17:05 Ansamblul „Carpaţi" din Câmpulung Muscel Scena Mare
17:05 – 17:35 Nicolae Furdui Iancu şi Taraful „Crai Nou" Scena Mare
17:35 – 18:05 Ansamblul „Maria Tănase" din Craiova cu Marius Măgureanu Scena Mare
18:00 – 20:00 DJ Vasile Fân Zone
18:05 – 18:40 Ansamblul „Thessaloniki Lyceum Club of Greek Women" – Grecia Scena Mare
18:40 – 19:15 Ansamblul „Elektropocelan" – Serbia Scena Mare
19:15 – 19:20 Moment umoristic – Daniel Tudorică Scena Mare
19:20 – 20:55 Orchestra Naţională „Valahia" cu: Lavinia Goste; Valeria Arnăutu; Dinu Iancu Sălăjanu; Mariana Ionescu Căpitănescu; Benone Sinulescu; Laura Lavric Scena Mare
20:00 – 21:00 Nightlosers Fân Zone
20:55 – 21:00 Moment umoristic – Daniel Tudorică Scena Mare
21:00 – 22:00 Loredana şi Taraful „Agurida" Scena Mare

Accesul este liber.