În perioada 13-16 septembrie 2012, Zilele Bucureştiului vor sărbători 553 de ani de la prima atestare documentară prin patru zile pline de spectacole şi evenimente. Bucureştiul se va transforma într-o scenă uriaşă în care muzicieni, actori, meşteşugari şi saltimbanci se vor putea desfăşura în voie.

Teatrul va fi unul dintre elementele centrale ale sărbătorii „Micului Paris”. Pe parcursul celor patru zile Piaţa Constituţiei, Piaţa George Enescu, Parcul Colţea, Piaţa 21 decembrie 1989, Piaţa Unirii, Centrul Istoric şi toate bulevardele centrale vor găzdui spectacole de teatru ale celor 20 de trupe ce participă la B-FIT 2012.

În Parcul Herăstrău, între 14 şi 16 septembrie, meşteşugari, muzicieni şi actori vor celebra Bucureştiul. Duminică, petrecerea se va încheia cu recitalurile unor artişti ca: Ştefan Bănică Jr, Mandinga, Corina, Hevito, Ştefan Stan, DJ Project & Adela Popescu şi Sylvia. Iar în Centrul Istoric, pe strada Franceză va avea loc cea de-a doua ediţie a Galei Folk You cu Viţa de Vie, Florin Chilian, Taxi, Vama, Ada Milea, Mircea Baniciu, Nicu Alifantis & Zan sau Alternosfera.

Program Zilele Bucureştiului 2012

13 septembrie

Program joi, 13 septembrie 2012

Ora Eveniment Locaţie
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol ambulant Les Geants de Sud (Franţa) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol ambulant Planet pas net (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţ
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric – (Strada Lipscani)
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol ambulant Planet pas net (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii
16:00 – 17:30 BFIT – Spectacol ambulant Les Enjoliveurs (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
17:00 – 17:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franţa) Parcul Colţea
17:00 – 18:15 BFIT – Spectacol ambulant Cirquet Confetti (Spania) Centrul Istoric (Lipscani-Stavropoleos-Eugen Carada-Smârdan)
18:00 – 18:45 BFIT – Spectacol Les Geants de Sud (Franţa) Centrul Istoric
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Lipscani)
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
20:00 – 20:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Parcul Colţea
20:15 – 21:00 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franţa) Parcul Unirii
21:00 – 21:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)
21:00 – 21:50 BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franţa) Parcul Colţea
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
21:00 – 21:35 BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) Centrul Istoric (Smârdan-Carada)
21:00 – 22:10 BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) Piaţa George Enescu
22:00 – 22:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Centrul Istoric (Piaţa Roma)
22:15 – 23:00 BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franţa) Piaţa George Enescu

14 septembrie

Program vineri, 14 septembrie 2012

Ora Eveniment Locaţie
12:00 – 21:00 Târg de Meşteşugari Parcul Herastrău
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franţa) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii
17:00 – 17:50 Ansamblul Ciprian Porumbescu + Margareta Clipa Parcul Herastrău
17:00 – 18:15 BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania) Centrul Istoric (Franceză – Piaţa Sfântul Anton – Smârdan)
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
17:00 – 21:00 Plimbări cu trăsuri Parcul Herastrău
17:00 – 21:00 Parada Costumelor de Epocă Parcul Herastrău
17:50 – 18:40 Ansamblul Burnasul din Teleorman cu Gelu Voicu Parcul Herastrău
18:00 – 18:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Parcul Colţea
18:00 – 18:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franţa) Centrul Istoric
18:00 – 18:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franţa) Parcul Colţea
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franţa) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Unirii
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)
18:00 – 22:30 Gala Folk You (Dinu Olaraşu – Alina Manole – Lavinia Răducanu & Taraful Rromak – Emeric Set – Mircea Baniciu – Nicu Alifantis & Zan – Alternosfera) Strada Franceză
18:40 – 19:30 Ansamblul Dor Transilvan din Cluj Parcul Herastrău
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
19:30 – 20:30 Ansamblul Maria Tanase din Craiova cu Constantin Enceanu Parcul Herastrău
20:00 – 20:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Parcul Colţea
20:15 – 21:00 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franţa) Parcul Unirii
20:30 – 22:00 Recital Silviu Biriş; Taraful Cleanţe; Diana Matei; Ramona Cutina Parcul Herastrău
21:00 – 21:50 BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franţa) Parcul Colţea
21:00 – 21:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Centrul Istoric (Piaţa Roma)
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
21:00 – 21:35 BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) Centrul Istoric (Smârdan – Carada)
21:00 – 22:10 BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) Piaţa George Enescu
22:00 – 22:25 BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elveţia) Centrul Istoric (Piaţa Roma)
22:15 – 23:00 BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franţa) Piaţa George Enescu

15 septembrie

Program sâmbătă, 15 septembrie 2012

Ora Eveniment Locaţie
10:00 – 21:00 Târg de Meşteşugari Parcul Herastrău
10:00 – 20:00 Plimbări cu Trăsuri Parcul Herastrău
10:30 – 11:30 Spectacol Teatrul Ion Creangă Parcul Herastrău
11:00 – 21:00 Parada Costumelor de Epocă Parcul Herastrău
11:00 – 21:00 Ateliere de Ecologie şi Creaţie „Green Revolution" Parcul Herastrău
11:00 – 13:00 Statui Vivante şi Animatori pe Catalige Parcul Herastrău
11:30 – 12:30 Spectacol Teatrul Ţăndărică Parcul Herastrău
14:00 – 14:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii
14:00 – 18:00 Statui Vivante şi Animatori pe Catalige Parcul Herastrău
14:30 – 15:30 Spectacol Teatrul Ion Creangă Parcul Herastrău
15:00 – 15:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franţa) Piaţa Universităţi – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)
15:30 – 15:30 Recital Grupul Vocal Acapella Parcul Herastrău
15:30 – 17:00 BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii
15:30 – 15:55 Ansamblul Audeo din Cernavoda Parcul Herastrău
15:55 – 16:20 Ansamblul Soloczanka din Suceava Parcul Herastrău
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii
16:00 – 16:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franţa Centrul Istoric (Stavropoleos – Lipscani – Eugen Carada)
16:20 – 16:45 Ansamblul Naţional Secuiesc Harghita din Miercurea Ciuc Parcul Herastrău
16:45 – 17:10 Ansamblul Serenada din Craiova Parcul Herastrău
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucureşti
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa Centrul Istoric
17:00 – 17:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franţa) Centrul Istoric
17:10 – 17:35 Ansamblul Siamo di nuovo insieme din Iaşi Parcul Herastrău
17:35 – 18:00 Ansamblul Korona din Brasov Parcul Herastrău
18:00 – 22:30 Gala Folk You (Fox Studis – Adrian Sarmasan – Zoia Alecu – Ada Milea – Viţa de Vie – Florin Chilian – Taxi – Vama) Strada Franceză
18:00 – 18:20 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Centrul Istoric
18:00 – 18:30 Bătaia cu Flori şi Reprezentaţii ale Fanfarelor Parcul Herastrău
18:00 – 18:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii
18:00 – 19:15 BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania) (Lipscani – Stavropoleos – Eugen Carada – Smârdan)
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)
18:30 – 18:55 Ansamblul Molditi din Tulcea Parcul Herastrău
18:55 – 19:20 Grupul Yildilzar din Constanţa cu Chiamiran Chivu Parcul Herastrău
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
19:00 – 19:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii
19:20 – 19:45 Ansamblul Pilistrelu din Bucureşti Parcul Herastrău
19:45 – 20:10 Ansamblul Ellas din Bucureşti Parcul Herastrău
20:10 – 20:30 Ansamblul Soko din Socol Parcul Herastrău
20:30 – 21:00 BFIT – Spectacol Xtreme (România) Parcul Unirii
20:30 – 21:15 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franţa) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
20:30 – 22:00 Orchestra Naţională de Folclor cu Lavinia Goste şi alţii Parcul Herastrău
20:45 – 21:25 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Wilmark Academy (România) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
21:30 – 22:30 BFIT – Spectacol Antagon (Germania) Piaţa George Enescu
21:30 – 22:00 BFIT – Spectacol Xtreme (România) Parcul Unirii
21:30 – 22:10 BFIT – Spectacol Voala (Spania) Piaţa Constituţiei

16 septembrie

Program duminică, 16 septembrie 2012

Ora Eveniment Locaţie
10:00 – 21:00 Târg de Meşteşugari Parcul Herastrău
10:00 – 20:00 Plimbări cu Trăsuri Parcul Herastrău
11:00 – 21:00 Parada Costumelor de Epocă Parcul Herastrău
11:00 – 21:00 Ateliere de Ecologie şi Creaţie „Green Revolution" Parcul Herastrău
11:00 – 13:00 Statui Vivante şi Animatori pe Catalige Parcul Herastrău
13:00 – 13:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii
15:00 – 15:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
15:00 – 15:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franţa) Centrul Istoric
15:00 – 16:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)
15:00 – 18:00 Statui Vivante şi Animatori pe Catalige Parcul Herastrău
16:00 – 16:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Centrul Istoric
16:00 – 16:50 BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franţa) Centrul Istoric (Franceză – Piaţa Sfântul Anton)
16:00 – 17:15 BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania) Centrul Istoric (Franceză – Piaţa Sfântul Anton – Smârdan)
16:30 – 17:00 Recital Sylvie Parcul Herastrău
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania Muzeul Municipiului Bucureşti
17:00 – 17:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
17:00 – 17:45 Recital DJ Project & Adela Popescu Parcul Herastrău
17:45 – 18:30 Recital Stefan Stan Parcul Herastrău
18:00 – 18:20 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universitatii
18:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda) Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)
18:30 – 19:15 Recital Corina Parcul Herastrău
19:00 – 19:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
19:00 – 19:45 BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii
19:15 – 20:00 Recital Hevito Parcul Herastrău
20:00 – 20:45 Concert Mandinga Parcul Herastrău
20:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franţa) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
20:30 – 21:00 BFIT – Spectacol Xtreme Project (România) Parcul Unirii
20:30 – 21:15 BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franţa) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
20:45 – 21:25 BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
20:45 – 21:45 Concert Stefan Bănica Jr. Parcul Herastrău
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franţa) Centrul Istoric
21:00 – 21:45 BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franţa) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
21:00 – 21:45 BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franţa) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
21:00 – 21:30 BFIT – Spectacol Wilmark Academy (România) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
21:30 – 22:30 BFIT – Spectacol Antagon (Germania) Piaţa George Enescu
21:30 – 22:00 BFIT – Spectacol Xtreme Project (România) Parcul Unirii
21:30 – 22:10 BFIT – Spectacol La Fura dels Baus (Spania) Piaţa Constituţiei