Acest eveniment a avut loc in data de 8 May 2011.
Vezi alte evenimente cu , , , .

În perioada 1-8 mai 2011, la Sfântu Gheorghe se desfăşoară Zilele Oraşului Sfântu Gheorghe 2011. În amintirea celor 20 de ani de sărbătorire a zilelor oraşului, anul acesta organizatorii au conceput un eveniment retrospectiv pentru a crea o amintire generaţiilor viitoare.

Programul va cuprinde concerte cu Smokie, C.C. Catch, Mircea Baniciu, Hi-Q şi mulţi alţii. Vezi programul complet al Zilelor Sfântu Gheorghe 2011:

Program

1 mai 2011, duminică

17:00 Întâlnirea organizatorilor Zilelor Sfântu Gheorghe din ultimii 20 de ani / Parcul Elisabeta, scările din faţa bibliotecii

18:00 Concert simfonic de deschidere: In memoriam Franz Liszt – Orchestrele Csíkikamara și Georgius, dirijor: Werner Gábor (Budapesta), solist: Szilágyi Zsolt / Biserica Reformată Centrală

18:00 Teatru: „Ilja próféta” de T. Slobodzianek (regia: Bocsárdi László) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

20:00 Dans folcloric: Édeskeserű, dansuri pe muzică din Transilvania – Ansamblul Popular Maghiar de Stat / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

2 mai 2011, luni

9:00 Întâlnirea trupelor de teatru de elevi, ediția a V-a – etapa națională. Oaspetele de onoare al galei de închidere: Dancs Annamari. / Sala de festivităţi a Școlii Generale „Váradi József”

9:00, 10:00, 11:00 „A medve nem játék”– spectacol interactiv pentru copii. Realizat de: Kovács Linda, Ségercz Ferenc, Ticusan János, Vitályos Lehel, Ferenc Áron / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

16:00 Vernisaj: Expoziţie de icoane pe sticlă / Muzeul Spiritualitaţii Romaneşti, subsol – Catedrala Ortodoxa

16:30 Parafonia – concert de muzică simfonică susţinut de persoane cu handicap / Krisztus Király katolikus templom

17:00 Seminar despre industria în Sfântu Gheorghe din secolul al XIX-lea de Józsa Lajos / Muzeul Național Secuiesc, sala Bartók

18:00 Teatru: „Hej páva, hej páva” – serata de balade a lui Gajai Ági – Compania Szigligeti (Oradea) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18:00 Teatru: „ Pinokkió”, poveste-musical (regia: B. Fülöp Erzsébet) – Teatrul Național Târgu Mureș, Compania „Tompa Miklós” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

18:00 Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, premieră (regia: Mihai Măniuțiu) – M Studio / Sala Lajtha László

18:00 Poveşti de familie de pe mapamond – întâlnire cu scriitorul, dramaturgul Vámos Miklós / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

19:00 Festivalul coral al şcolilor din Sfântu Gheorghe, ediția a 2-a / Biserica Catolică „Krisztus Király”

20:00 Vernisaj: ÎNTRUCHIPĂRI de Jovánovics György / Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

20:30 Teatru: „Égi vándor” de Omega, musical (regia: Vándorfi László) – Teatrul Pannon (Veszprém, Ungaria), acompaniament muzical: Formația Tribut LGT / Casa de Cultură a Sindicatelor

3 mai 2011, marţi

10:00 Teatru: „Csipkerózsika” de Grimm (regia: Ivácson László) – Teatrul „Tomcsa Sándor” (Odorheiu Secuiesc) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

14:00 Masă rotundă: 2011, Anul Voluntariatului – Gazdă: Antal Árpád András, primarul oraşului Sfântu Gheorghe, Tamás Sándor, preşedintele Consiliului Judeţean Covasna. Invitaţi: Miklósa Erika, ambasadorul volunitariatului în Ungaria, delegaţia Direcţiei Generale a Relaţiilor Sociale şi Civile din cadrul Ministerului Administraţiei Publice şi a Justiţiei din Ungaria / Primărie, sala de şedinţe

17:00 Vernisaj: expoziţia colectivă a membrilor Asociaţiei Artiştilor Plastici Amatori „Gyárfás Jenő” / Casa de Cultură „Kónya Ádám”

17:00 Lansare de carte: Carte de bucate de Incze Anikó / Restaurantul Park

17:30 Concert MÁCSAfej cu Márk Attila, Ferencz Csaba, Ferencz Áron, Ticusan János, Ségercz Ferenc / Sala „Lajtha László”

18:00 Prezentare de carte: întâlnire cu Ugron Zsolna, autoarea romanului „Úrilányok Erdélyben” / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18:30 Teatru: „Verébszárnyon -Homage á Piaf” – László Zsuzsa, Teatrul Național Târgu Mureș, Compania „Tompa Miklós” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

19:00 Concert de orgă: Steffen Schlandt, artistul Bisericii Negere din Brașov / Biserica Catolică „Krisztus Király”

20:30 Teatru: „Portugál” de Egressy Zoltán (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tomcsa Sándor” (Odorheiu Secuiesc) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

20:30 Spectacol de operetă – Trupa Melodica, protagoniști: Sebestyén L. Enikő, Mocanu Erika, Szélyes Margit, Oláh Badi Alpár, Barabás Lajos, Lőfi Gellért / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

20:30 Jazz Club: Session Jazz Band / Di Stefano Bar

22:00 Jazz Club: Nagy János Trio (Budapesta) / Di Stefano Bar

22:15 „Barátok közt” – curiozități muzicale – Pakot István, Cserkész Emese, Gyergyai Szabolcs, Ticusan János, Várhelyi Attila, Kolcsár József, Ferencz Áron / Teatrul „Tamási Áron”, Cafeneaua artiștilor

4 mai 2011, miercuri

9:00, 10:00, 11:00 „A medve nem játék”– spectacol interactiv pentru copii. Realizat de: Kovács Linda, Ségercz Ferenc, Ticusan János, Vitályos Lehel, Ferenc Áron / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

11:00 Aniversarea a 50 de ani de existenţă a Clubului Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe – Dezvelirea columnei comemorative în memoria profesorilor CSŞ trecuţi în nefiinţă / str. V. Babes 4C

12:00 Miercurea broderiilor – activităţi de pedagogie muzeală / Muzeul Naţional Secuiesc

14:00 Nunta de aur – festivitate de aniversare a 50 de ani de căsnicie / Casa Căsătoriilor, Primărie

16:00 Lansare de carte: „Shakespeare Erdélyben – XIX. századi magyar recepció” de Bartha Katalin Ágnes, prezentat de Egyed Emese, profesor al Catedrei de Literatură Maghiară, Universitatea Babeş-Bolyai / Muzeul Național Secuiesc, sala Bartók

16:30 Teatru: „Mellékhatások” după Woody Allen – Teatrul „Csiky Gergely” (Timișoara) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

17:00 Vernisaj: 550 de fiare de călcat din colecţia lui Bálinth Zoltán, Pozna Dávid şi Rétyi Árpád, expoziţia este deschisă de domnul Józsa Lajos / Grădina Artelor

17:00 Întâlnire cu familiile participante la programul „La drum cu carte” / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

17:00 Aniversarea a 50 de ani de existenţă a Clubului Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe – Festivitate de premiere / Sala de Sport „Szabó Kati”

18:00 Concert extraordinar al sopranei de renume mondialMiklósa Erika, cu participarea: Somogyi-Tóth Dániel – orgă și Tóth László – trompetă / Biserica Catolică „Krisztus Király”

19:00 Vernisaj: Motive din Trei-Scaune – expoziție de meșteșugărit din lucrările profesorilor și ale elevilor de la Fundația „Guzsalyas”, expoziţia este deschisă de etnograful, muzeologul Szőcsné Gazda Enikő / Casa „Míves”

19:00 Clubul de Presă „Holló Ernő”, invitat: Dávid Gyula, istoric literar, directorul Editurii Polis din Cluj-Napoca, gazdă: Matekovics János, ziarist / subsolul Casei de Cultură „Kónya Ádám”

20:00 Teatru: Dialoguri și fantezii în jazz, un spectacol de Johnny Răducanu și Ion Caramitru – Teatrul Național București / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

20:30 Umor: Fábry, spectacolul de umor al lui Fábry Sándor / Casa de Cultură a Sindicatelor

20:30 Jazz Club: Prog.Organ Quartet / Di Stefano Bar

22:00 Jazz Club: Jazz Trotter’s Quartet (Arad-Timişoara-Satu-Mare) / Di Stefano Bar

5 mai 2011, joi

10:00 Deschiderea târgului EXPO Sfântu Gheorghe / Sala Municipală a Sporturilor

11:00, 13:00 Concert pentru copii: Formația Bóbita (HU) / Casa de Cultură a Sindicatelor

12:00 Joia pâslelor – activităţi de pedagogie muzeală pentru copii şi avansaţi / Muzeul Naţional Secuiesc

17:00 Concert de pian: László Berta Bianca şi Bonea Octavian Leonard elevii premiaţi la concursuri internaţionale ai Liceului de Artă „Plugor Sándor”. În program: Beethoven, Rahmaninov, Chopin, Prokofiev / Muzeul Național Secuiesc, sala Bartók

17:00 Vernisaj: Expoziţia de artă „Interferenţe” a artiştilor plastici: Ioan-Delamare Atanasiu – grafician, lector la U.N.A., Emilia Persu – pictor, Darie Dup – sculptor, conferenţiar la U.N.A., Réka Csapó-Dup – sculptor, lector la U.N.A. Organizatori: Bastion Art, Centrul de Cultură Arcuş, Asociaţia de Tineret Ecou

17:00 Vernisaj: „Nünüke” – exopziţie din caricaturile lui Lukács Sándor Lucky despre statuia Sfântului Gheorghe, expoziţia este deschisă de: László Károly / Restaurantul Şugaş

17:30 Teatru: „Sorsjáték” – Váróterem Projekt (Cluj-Napoca) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18:00 Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, (regia: Mihai Măniuțiu) – M Studio / Sala Lajtha László

18:00 Întâlnire cu cititorii: Literatura la drum – Balla Zsófia, Báthori Csaba, Kemény István / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

18:00 Teatru: Variațiuni enigmatice cu Alexandru Repan și Mircea Diaconu – Teatrul Nottara (București) / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

19:30 Concert: „Hármasoltár: Jim Morrison – József Attila – Vlagyimir Viszockij” – Földes László Hobo, artist laureat cu premiul Kossuth / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

20:30 Jazz Club: St. George Quintet / Di Stefano Bar

22:00 Jazz Club: Sárik Péter Trió (Budapesta) / Di Stefano Bar

23:30 Jazz Club: Fuente de Vida (Bukarest) / Di Stefano Bar

6 mai 2011, vineri

10:00 Întâlnirea Corală a Congregațiilor Evanghelice din Țara Bârsei, ediția a X-a/ Biserica Evanghelică

11:00 Teatru: „Az ezredik éjszaka” de D. Lebovic (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

11:00 Ridicare iurtă – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

12:00 Vinerea picturii pe lemn – activităţi de pedagogie muzeală / Muzeul Naţional Secuiesc

13:00 Cavalerul Sfântu Ghoerghe – concurs tradiţional cavaleresc organizat de Asociaţia Tinerilor Maghiari / Grădina Artelor

13:00 Masă rotundă: Viitorul comunității rome / Centrul Comunitar pentru Romi, Őrkő

14:00 Programul elevilor Școlii Generale „Néri Szent Fülöp” / Centrul Comunitar pentru Romi, Őrkő

14:00 Activităţi meşteşugăreşti: pâslă, olărit, funărie – Fundaţia Guzsalyas / Grădina Artelor

15:30 Deschiderea cortului HÁRIT / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

15:30 Deschiderea cortului Tineret Român, cântă Grupul „Seri Albastre” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

15:45 Prezentare programe de voluntariat „I love Saint George”, „Let s do it, Romania”, „Verde pentru
Cultură” „Sfântu Gheorghe, Capitala Verde” „Biblioteca Vie”, „Sfântu Gheorghe, oras de 550 de ani”, „Schimb de cărţi III” şi lansare „Scara de cărţi din Sfântu Gheorghe” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

16:00 Expoziţie de fotografie: Sfântu Gheorghe şi tineretul / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16:00 Înscrieri pentru „Treasure Hunt”, cel mai mare concurs pe echipe de „căutare de comori” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16:30 Concurs de cultură generală / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

17:00 Discuţii libere, moderate de membrii Debate Club Sfântu Gheorghe, interpreţi locali de beat-box, dansatori şi sesiune de autografe Hi-Q / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

18:00 Operă rock: „Hiszek a romokon” – Asociația „Mustármag” (Târgu Mureș) / Biserica Catolică Sfântul Iosif

18:00 Spectacol de balet în două părţi, prima parte: Anotimpuri de A. Vivaldi, partea a doua: De la baroc la romantism pe muzică de Corelli, Ceaikovski, Delibes, Chopin – clasa de balet a Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Sfântu Gheorghe, profesor-coreograf: Benkő Gizella, costume: Szász Éva, colaborator muzical: Márk Ildikó / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Mare

18:00 Concert: „Hármasoltár: Jim Morrison – József Attila – Vlagyimir Viszockij” – Földes László Hobo, artist laureat cu premiul Kossuth / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

18:00 Teatru: „Fragmente din povestirea rătăcirii” – Trupa „Osonó” / sala de festivităţi a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18:00 Teatru: „Othello” de W. Shakespeare, (regia: Mihai Măniuțiu) – M Studio / Sala Lajtha László

19:00 Clubul de Presă „Holló Ernő”, invitat: Beder Tibor, inspectorul şef, Inspectoratul Şcolar, Judeţul Harghita, gazdă: Matekovics János, ziarist / subsolul Casei de Cultură „Kónya Ádám”

20:00 Serată Faludy György – Gerendás Péter / Biblioteca Județeană „Bod Péter”, sala Gábor Áron

20:00 Karaoke Night – şlagăre mai vechi sau mai noi vor fi fredonate până târziu în noapte / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate şi Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

20:30 Blues Pub: Confusion / Di Stefano Bar

21:00 Casa dansului popular / Sala Lajtha László

22:00 Blues Pub: Radio Blues Budapest (Budapesta) / Di Stefano Bar

22:45 Sesiune de autografe: Patai Anna, Giorgio, Kökény Attila / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

23:00 Popas Band (Bucharest’s Favourite Cover Band) / Old Man’s Pub

23:00 Retro Disco Party – Dj Dominique / Energy Play Club, sala nouă

23:30 Blues Pub: Blúz Bend / Di Stefano Bar

24:00 Cenaclul Adolescent – muzică folk; Mafia – joc interactiv de cunoaştere personală / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

7 mai 2011, sâmbătă

10:00 Întâlnirea Corala a Congregaţiilor Evanghelice din Ţara Bârsei, ediţia a X-a, organizat de Biserica Evanghelica

10:00 Ziua de alergare „Gáll Lajos” editia a XXI-a – Cercul de alergare „Gáll Lajos” / înscrierea la concurs în fata Colegiului National „Mihai Viteazul”

10:00 Atelier de mestesugarit – Clubul de Tineret Sfântu Gheorghe si Asociatia Polaris / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

10:30 Program traditional de calarie: Sosire, ridicare iurta / lânga Sala Sporturilor

11:00 Atelier teatral si facepainting pentru copii – prescolari si din scoala primara „Povestile lumii” – Teatrul „Andrei Muresanu” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

11:00 Activitati mestesugaresti: pâsla, olarit, împletire paie – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

11:00 Teatru: „Az ezredik éjszaka” de D. Lebovic (regia: Zakariás Zalán) – Teatrul „Tamási Áron” / Teatrul „Tamási Áron”, Sala Kamara

11:00 Demonstratie de dresaj canin / Stadionul mic

11:00 Kollektive Session: Expoziţie de fotografie (tema: împreuna)– Tone Troopers / Casa de Cultura a Sindicatelor, sala Disco

11:00 Kollektive Session: Grafica urbana– Tone Troopers / Casa de Cultura a Sindicatelor, sala Disco

11:00 Campionat Streetball (înscrieri pâna la ora 10:30) / în fata Restaurantului Tribel

11:00 Competitie foosball – Sepsi ISE / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

11:00 Parcul de statui – Atelierul de Teatru „Osonó” si elevii clasei de actorie a Scolii Populare de Arta / Gradina Artelor

11:30 Program traditional de calarie: Calarie pentru copii / lânga Sala Sporturilor

12:00 Cântece din folclorul copiilor – recital de blockflote al copiilor din Grupul „Crescendo” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

12:00 Tarâmul fermecat – jocuri interactive pentru copiii din târg – Caritas Alba-Iulia / Târgul mestesugerilor, curtea sediului Caritas

12:00 Lumea pe roti – concurs de bicicleta, tricicleta si trotineta pentru copii prescolari – Homa srl., Jaxtrem Sport Club si Jacko Sport / în fata Colegiului National „Mihai Viteazul”

13:00 Concurs Bike trial / BMX / Casa de Cultura a Sindicatelor

13:00 Start „Treasure Hunt”/ Cortul HÁRIT si Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

14:00 Seminar: Intreprinzatori tineri – Junior Business Club / Cortul HÁRIT, parcarea RestaurantuluiPark

14:00 Jocuri populare de copii – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

15:00 Prezentarea Universitatii Sapientia (Miercurea Ciuc) si programul special al studentilor / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16:00 Încercare de stabilire de record: Cea mai mare pâine de casa din lume – cu ajutorul brutariei Diószegi / în faţa Restaurantului Park

16:00 Concurs: Se cauta cel mai puternic om din Sfântu Gheorghe, înscrieri de la ora 15:00 / în fata Restaurantului Tribel

16:00 Activitati mestesugaresti: pâsla, olarit, împletire paie – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

17:00 Kollektive Session:Demonstratie de sporturi extreme – Tone Troopers / Casa de Cultura a Sindicatelor, sala Disco; Discutii libere, moderate de membrii Debate Club Sfântu Gheorghe, interpreti locali muzica pop si rock si sesiune de autografe Mircea Baniciu / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

17:00 Program traditional de calarie: Demonstratia arcasilor calare si a husarilor / lânga Sala Sporturilor

18:00 Premiere „Treasure Hunt”/ Cortul HÁRIT si Cortul Tineretului Român pentru Comunitate, parcarea Restaurantului Park

18:00 Teatru: „Fragmente din povestirea ratacirii” – Trupa „Osonó” / sala de festivitati a Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

18:30 Program traditional de calarie: Demonstratie de arme si calarie pentru copii / lânga Sala Sporturilor

19:00 Sesiune de autografe: Compact Disco / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

21:00 Sesiune de autografe: Keresztes Ildikó, Nagy Feró / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

22:00 Kollektive Session: Deschidere – Friends in Fire, demonstratie de jonglerie cu focul– Tone Troopers / Casa de Cultura a Sindicatelor, sala Disco

22:00 Kollektive Session:Petrecere audiovizuala – Tone Troopers / Casa de Cultura a Sindicatelor, sala Disco
Invitaţi: Beast & Mc Slowmotion, Aquasky (UK), Dudu & Mc Tina, Grid & Mc Slowmotion + Vj Photone, percutie si jonglerie cu focul

22:00 Concert: Hot Snow Storm (Gheorgheni) / Cortul HÁRIT, parcarea RestaurantuluiPark

23:00 Concert: Lama Dalai (HU) / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

23:00 Marcian Petrescu & Trenul de Noapte (Bucuresti) / Old Man’s Pub

24:00 Beat Box: BeatJoc (Odorheiu Secuiesc)/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

00:30 Angel B. Feat. Dj Áronka Party/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

8 mai 2011, duminică

9:00 Program traditional de calarie: Program interactiv – demonstratie de arme, porturi si uniforme calarie pentru copii / lânga Sala Sporturilor

10:00 Concurs de pescuit. Înscrieri la magazinul de pescuit de pe strada Ciucului, nr. 21 sau la fata locului de la ora 8. / Lacul Lengyel

10:15 Duatlon (înscrieri de la ora 9:00) – Asociatia Alpin Sport / Start din fata Colegiului National „Mihai Viteazul”

11:00 Activitati mestesugaresti: pâsla, olarit, împletire calut din papura – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

11:00 Demonstratie de dresaj canin / Stadionul mic

11:00 Traditie si modernitate „Joc si voie buna” – atmosfera de sarbatoare câmpeneasca, în frunte cu „Românasul”(Miercurea Ciuc) Bulz traditional si clatite – Consiliul Elevilor de la Grupul Scolar „Constantin Brâncusi” / Cortul Tineretului Român pentru Comunitate,parcarea Restaurantului Park

11:00 Program traditional de calarie: Demonstratie de lupte baranta / lânga Sala Sporturilor

12:00 Bou la protap/ în fata Restaurantului Park

12:30 Program traditional de calarie: Demonstratia arcasilor calare si a husarilor / lânga Sala Sporturilor

13:00 Decernarea premiilor Pro Urbe / Biblioteca Judeteana „Bod Péter”, sala Gábor Áron

13:00 Concurs: Europa prin ochii tinerilor/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

14:00 Jocuri populare de copii – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

14:30 Program traditional de calarie: Calarie pentru copii si turul taberei/ lânga Sala Sporturilor

15:00 Activitati mestesugaresti: funarie, olarit, împletire cos din papura – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

15:00 Dans: Ida Aerobic si grupul Pom-Pom / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16:00 Ora de râs: Zsók Levente si concurentii Umorshow Treiscaune / Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

16:00 Proba de forta: Concurs de tractare de camion – înscrieri de la ora 14:00 / în fata Restaurantului Tribel

16:00 Încercare de stabilire de record: Tort de 550 de kilograme pentru un oras de 550 de ani – oferit de brutaria Diószegi / în faţa Casei cu Arcade

17:30 Parcul de statui – Atelierul de Teatru „Osonó” si elevii clasei de drama a Liceului de Arta „Plugor Sándor” / Gradina Artelor

18:00 Sesiune de autografe: TNT/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

20:00 Friends in Fire – jongelrie cu foc/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

21:00 Slagar party/ Cortul HÁRIT, parcarea Restaurantului Park

Scena A

Piaţa Libertăţii

5 mai 2011, joi

21:00 Formaţia Tribut LGT şi invitatul sau surpriză

6 mai 2011, vineri

14:00 Sound check: Takáts Tamás Blues Band
15:00 Elendil (Nightwish cover)
16:00 Flavius Hosu – tânarul baterist de minune
16:30 Selfish Murphy muzica de petrecere irlandeză şi dansatorii de la Ida Aerobic
18:00 Gerendás Péter şi prietenii
19:30 Concert Live Hi-Q
20:40 Concert Megasztár 5: Patai Anna, Giorgio, Kökény Attila (HU)
22:30 C. C. Catch (DE)
23:45 Takáts Tamás Blues Band (HU)

7 mai 2011, sâmbătă

11:00 Sound check: Nagy Feró si Beatrice
13:00 Sound check: Hobo
14:30 Sound check: Mircea Baniciu
16:00 Elendil (Nightwish cover band)
18:00 Defender (Târgu Mureş)
18:45 Keresztes Ildikó (HU)
20:00 Mircea Baniciu (Phoenix, Pasărea Colibri) şi prietenii
21:30 Hobo és Bandája concert live (HU)
23:30 Nagy Feró si Beatrice koncertje (HU)

8 mai 2011, duminică

10:00 Sound check: TNT
13:00 Sound check: Smokie
16:00 Concert etno-folk: NADARA (HU)
17:30 Gala de opereta şi musical cu artiştii Teatrului de Opereta din Budapesta – Szendy Szilvi, Bordás Barbara, Dancs Annamari, Peller Károly, Vadász Dániel és Kerényi Miklós Máté
19:30 Concert live TNT (HU)
21:30 Formaţia de renume mondial SMOKIE concert live (UK)
23:10 Discursul de închidere al domnului primar Antal Árpád András
23:15 Focuri de artificii

Scena B

Piaţa Sfântu Gheorghe

5 mai 2011, joi

19:30 Concert remember Pink Floyd – Room of the Floyd Affection

6 mai 2011, vineri

12:00 Deschiderea oficială a festivităţilor de către Antal Árpád András, primarul oraşului
12:30 Fanfara „Kováts András” (Reci), dirijor: Kelemen Antal
13:30 Dans modern: Trupa de Dans Syncron, Casa de Cultura Baraolt
14:15 Ansamblul de dans popular al Liceului Teoretic „Székely Mikó”
15:00 Dansuri standard şi latino: Rus Team (Miercurea Ciuc)
15:15 Grupele de dans ale Şcolilor Generale „Nicolae Colan” şi „Ady Endre”
16:00 Stand-up comedy: Zsók Levente
16:30 Stand-up comedy: Badár Sándor (HU)
18:00 Ráduly Botond MANÓ şi fomaţia Equinox
19:30 Lansare album Mercedes Band
21:00 Kiss Forever Band (Nr. 1 european cover band)
23:00 Ganxsta Zolee és a Kartel concert live

7 mai 2011, sâmbătă

11:30 Spectacolul grupei de copii a Asociaţiei Catolice de Tineret „Micii Apostoli”
12:00 Demonstraţie Tai-chi
12:10 Karate-show – Shoto Team (studenţii lui Préda Csaba şi Vass Hunor)
12:40 Dans:„În curetea lui Bethlen Gábor”– Formaţia Renaissance (Deva)
13:30 Programul Palatului Copiilor: dans modern, dansuri populare
14:45 Ansamblul de dans popular „Fenyocske” (Casa de Cultură „Kónya Ádam”) şi Grupul Izvoraşul
15:40 Dansuri ungureşti de peste Dunăre – Şcoala Generală „Ujhelyi Imre” (Mosonmagyaróvár, Ungaria)
16:00 Dans de bucurie, fragmente musical – Compania Teatrum Ad Flexum (Mosonmagyaróvár, Ungaria)
16:30 Insect – Show de parodie
18:00 Intim Torna Illegal (HU)
20:00 Pannonia Allstar Ska Orchestra (HU)
22:00 Compact Disco (HU)
24:00 Tündérground

8 mai 2011, duminică

10:45 Dans modern: Buburuzele, (Şcoala Specială Sfântu Gheorghe şi Grupul Şcolar Constantin Brâncuşi)
11:00 Românasul – spectacol de muzică şi dansuri populare româneşti
11:30 Trupa de dans popular de tineret al Asociaţiei Amenkha şi Grupul „Cigánykerék”
12:00 Ansamblul Tradiţional Popular „Orko”
13:00 Demonstraţie Ida Aerobik
14:00 Demonstraţie de dans: Clubul de Dans Luna Albastra
14:15 Trupa amatore de flamenco
14:30 Fanfara „Atlantisz” şi trupa de majorete (Ozun)
15:30 Teatru de papusi: „Vásárfiak” – Teatrul de Papusi „Napsugár” din judetul Békés, Ungaria
16:20 Olimpiada mustaţilor din Trei Scaune – organizatori: Radio Sepsi si cotidiaul „Székely Hírmondó”
17:00 Nótár Mary (HU)
18:00 Concert etno: Fanfara Shukar din Zece Prăjini
19:15 A 15 éves Székely Hírmondó elofizetoi tombolasorsolása
19:30 Extragere tombola
19:30 Steam-Toto Tribute Band
20:45 Concert funky: Funky Munky

Grădina Artelor

Grădina Muzeului Naţional Secuiesc

6 mai 2011, vineri

10:00 Programul elevilor din Şcoala Generală „Váradi József”, clasele: I. A., IV. B, V. B, I. E.
11:00 Spectacol muzical: „Macskaarisztokraták”- Gradiniţa „Csipike”, grupa mare Step by step
11:15 Jocuri de copii de primăvară– Gradiniţa „Csipike”, grupa pregătitioare
11:30 Dans popular – Gradiniţa „Pinocchio”, grupa mare
11:45 Dansuri renascentiste – Gradiniţa „Pinocchio”, grupa pregătitoare
12:00 Spectacol de dans modern: Dans de primăvară – Gradiniţa „Pinocchio”, grupa mică, mijlocie, mare
12:40 „Színes szellemecskék” de Jacques Legrand Joly – Cercul de teatru Mózsiás al Scolii „Molnár Józsiás” (Târgu Secuiesc)
13:00 Cântece populare: Hajdú Csenge, eleva în clasa a V-a a Liceului de Arta „Plugor Sándor”
13:15 Dans modern: clasa IV. A., Liceul „Mikes Kelemen”
13:30 Mici flautişti – clasa III. C., Şcoala Generala „Gödri Ferenc”
13:45 Dansuri secuieşti: clasa II. B., Şcoala Generala „Gödri Ferenc”
14:00 Dansuri din zona Ciucului: clasa III. C., Liceul „Mikes Kelemen”
14:15 Corul Colegiului Reformat, clasele V-VIII şi formaţia de flaut a clasei V. C. din Şcoala Generala „Váradi József”
15:00 Spectacol pentru copii: Formaţia Kelekótya
16:00 Seara de cântece populare:
partea I: Formaţia Populară din Madaras
partea a II-a: Trei generatii în slujba cântecului popular – Tóth Erzsébet, Kilyén Ilka, Rittziu Krisztina si Diós Brigitta
partea a III-a: „Hegedülnek, szépen muzsikálnak” – Formatia Populara din Madaras si invitatii sai (Miklós József jr., Oláh Aranka, Bíró Júlia, Gábos Endre şi Szakács Ignác)
20:00 Beatles Forever – Nagy Csongor Zsolt, Péter Attila Zsolt, István István, Rappert Gábor – Trupa „Harag György” a Teatrului de Nord din Satu Mare
21:30 Molnár Dixiland Band (HU)

7 mai 2011, sâmbătă

11:00 Cercul „Oszirózsa”
11:30 Cercul„Székely István”
12:00 Dansuri populare: elevii Scolii Generale „Váradi József” din clasele: I. E., II. C., II. E, III. F., III. E, III. B., IV. D. Instructori de dans: Virág Endre si Virág Imola.
13:30 Minestrone Band – formatie care cânta la instrumente din legume
14:00 Corul de copii MINISNAPS
14:45 Formatia Égvilág
16:15 Kalagor – Muzica ceangaiasca autentica şi povestiri cu haz
17:15 Concert folk: Tókos Melinda
18:00 Moment de nostalgie – Bajka Brigitta (Sibiu)
18:30 Formatia Folker
20:00 Formaţia de etno-jazz Konkoly (HU)
22:00 Concert jazz: Snaps Vocal Band şi Luiza Zan (Bucureşti)

8 mai 2011, duminică

Ziua Europei – Festivitaţile sunt difuzate de Duna Tv

10:00 Marşuri maghiare şi prelucrari folclorice – Fanfara „Kováts András”
11:00 Teatru de papuşi – Trupa de Papuşi „Cimborák” a Teatrului „Tamási Áron”
11:45 Trupa „Százlábú” – trupa de dans de copii si tineret din Sfântu Gheorghe
12:20 Concert folk: formaţia Asociaţiei de Tineret Ecou
12:45 Spectacolul Adagio Cantabileal Studioului M
13:30 Performanţa Teatrului „Andrei Mureşanu”
14:00 Orchestra de Cameră „Sepsi”
15:00 Dancs Annamari, solista Teatrelor de Opereta din Bucureşti şi Budapesta, şi invitatul ei Kerényi Miklós Máté, comicul-dansator al Teatrului de Opereta Budapesta
15:30 Szilágyi Zsolt tenor si Szilágyi Zsolt Herbert pianist
16:15 Concert de lansare al albumului „Evilági” de Orbán Ferenc şi invitaţii săi
17:00 Spectacol folcloric: „Erdélyország sok szép vize” – Ansamblul de Dansuri „Trei Scaune”
17:50 Extragere tombola – Târgul meşteşugarilor
18:20 Concert etno-folk: NemEz
19:30 Proiecţie film: Despre Muzeul National Secuiesc
20:00 Concert etno-rock: Transylmania

Rock Stage

Casa de Cultura a Sindicatelor, sala Disco

5 mai 2011, joi

18:00 Graphic (Braşov)
18:45 Crazy Snowman
19:30 Crash (heavy metal)
20:30 Ad Astra(progressive thrash/power metal) (HU)
21:30 Stonedirt (metal/southern rock/thrash) (HU)
23:00 Replika (HU)
01:00 Chance at Last Day

Art-Live

În spatele bibliotecii

6 mai 2011, vineri

13:00 Formatia de muzica veche „Gyuszuvirág” (Liceul de Arta „Plugor Sándor”)
13:30 Expozitie de grafica pe scena: Robu Oszkár Róbert
18:00 Programul „Hírsaláta” al Radio Live-Wave prezentat de Golyhó Tibor si Petri Gergo
20:00 Chance at Last Day (concert groove-core) – Palatul Copiilor
21:00 Live-Wave party

7 mai 2011, sâmbătă

11:00 Dans popular – Palatul Copiilor, studenţii lui Gáspár Attila
12:00 Expozitie de fotografie pe scena: Floating/Becoming Ruins/Remains – Not to touch the earth – Bándi Dávid Dániel (Zalau)
16:00 Emisiune live de pe scena Art-Live a Radio Live-Wave cu Vékony Zsolt
19:00 Tobacco Band (concert alternativ-blues-funk) – Palatul Copiilor
20:30 Crash (concert metal) – Palatul Copiilor

8 mai 2011, duminică

11:00 Dans popular – Palatul Copiilor, studenţii lui Gáspár Attila
12:00 Expozitie pe scena: Linii negre – Ferencz Balázs
16:00 Emisiune live de de stand-up comedy a Radio Live-Wave cu Vékony Zsolt
19:00 Crazy Snowman (concert punk-pop-rock-alternativ) – Palatul Copiilor

Permanente

Programe permanente

2-8 mai 2011

11:00-19:00 Expoziţie de artă plastică: ÎNTRUCHIPARI de Jovánovics György / Spaţiul Expoziţional de Arta Contemporana MAGMA
17:00 expoziţie itinerata (limba româna)

2-8 mai 2011

Curs de actorie condus de regizorul Fischer Gábor / Liceul de Arta „Plugor Sándor”, sala Visky Árpád

2-7 mai 2011

10:00-19:00 Festivalul Saptamâna Nasterii / sediul Fundatiei FER

5-8 mai 2011

10:00-18:00 EXPO Sfântu Gheorghe – expoziţie şi târg internaţional, deschis zilnic între orele 10-18, pâna duminica, ora 17 / Sala Sporturilor

5-8 mai 2011

10:00-21:00 Expozitie: 550 de fiare de calcat din colectia lui Bálinth Zoltán, Pozna Dávid si Rétyi Árpád, expozitia este deschisa de domnul Józsa Lajos / Gradina Artelor

5-8 mai 2011

11:00-17:00 Expozitie: Mineralia – cristale, minerale, fosile, geme, bijuterii, pietre semipretioase / Casa de Cultura a Sindicatelor

6-8 mai 2011

10:00-24:00 „Nünüke” – exopzitie din caricaturile lui Lukács Sándor Lucky despre statuia Sfântului Gheorghe / Restaurantul Sugas

6-8 mai 2011

10:00-20:00 Program de calarie cu cai si ponei – Asociatia Sportiva Klub Shagya (Valea Crisului) / lânga Sala Sporturilor

6-8 mai 2011

10:00-20:00 Expozitie de modele de utilaje realizate de Józsi Attila / Ceainaria Tein

6-8 mai 2011

10:00-17:00 Proba de îndemânare pe lazi – Jacko Sport si Jaxtrem Sport Club / Parcul Elisabeta

6-8 mai 2011

11:00-18:00 Climbing pe perete artificial de escalada– Asociatia Alpin Sport / Parcul Elisabeta

6-8 mai 2011

11:00-19:00 Atelier de mestesugarit si activitati traditionale – Fundatia Guzsalyas / Gradina Artelor

6-8 mai 2011

12:00-18:00 Cort media / în fata Primariei. Programe interavtive de informare ale Duna TV, Televziunea Maghiara de Stat si Radioul Maghiar de Stat

6-8 mai 2011

15:00-19:00 Sala de asteptare pentru copii / Muzeul National Secuiesc. Proiectie de filme si desene animate din arhiva Duna TV si a Televziunii Maghiare de Stat

6-8 mai 2011

11:00-18:00 Gradina cu minuni, programe pentru copii – Asociatia ERSZI / Gradina Artelor

7-8 mai 2011

14:00-20:30 Concurs de îndemânare calare si concurs de gatit cu muzica lautareasca / lânga drumul spre Baile Sugas