În perioada 16 – 31 decembrie 2011, Parcul Cişmigiu din Bucureşti este gazda seriei de evenimente „Tradiţii de Crăciun şi Anul Nou” organizate de Primăria Municipiului Bucureşti.

Evenimentele de Sărbători sunt dedicate tuturor, iar pentru copii va exista un loc special, unde vor avea ocazia să descopere poveştile din Casa lui Moş Crăciun. Cei mici îi vor putea recita poezii Moşului, vor putea desena şi colora şi se vor putea juca cu zâne, spiriduşi şi alte personaje dragi lor

Vizitatorii vor acea ocazia să admire sau cumpăre obiecte tradiţionale: ceramică pictată, lemn cioplit, icoane şi pânzeturi brodate, costume şi măşti tradiţionale, globuri şi alte ornamente pictate, jucării din lemn şi instrumente muzicale, precum şi produse tradiţionale gastronomice.

În plus, patinoarul din Parcul Cişmigiu va fi deschis accesului publicului zilnic, între orele 10:00 – 21:00, programul prelungindu-se până la orele 24:00 în zilele de vineri şi sâmbătă.

Program „Tradiţii de Crăciun şi Anul Nou”

16.XII

Vineri, 16 decembrie 2011

Târgul meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 21:00
Plimbări cu trăsuri: 17:00 – 20:00
Plimbări cu ponei: 17:00 – 21:00
Parada personajelor de poveste: 17:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 17:00 – 20:00
Sanie cu reni: 17:00 – 21:00
Patinoar: 10:00 – 24:00

Program Artistic:
17:00 – 17:30 Grupul vocal „Gheorghe Danga”
17:30 – 18:00 Grupul de colindători „Jilavele”, Ialomiţa
18:00 – 18:30 Grupul de copii „Tecucelul”, Galaţi
18:30 – 19:00 Margareta Clipa
19:00 – 19:30 Ansamblul „Cindrelul – Junii Sibiului”, Sibiu
19:30 – 20:00 Robert Târnăveanu
20:00 – 20:10 Irina Capotă
20:10 – 20:40 Orchestra Naţională de Tineret „Valahia” din Bucureşti (cu Lavinia Goste şi Andreea Haisan)
20:40 – 21:10 Matilda Pascal Cojocăriţa (acompaniată de Orchestra Naţională de Tineret „Valahia” Din Bucureşti)

21:10 – 21:40 Maria Dragomiroiu (acompaniată de Orchestra Naţională de Tineret „Valahia” din Bucureşti)

17.XII
Sâmbătă, 17 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 21:00
Plimbări cu trăsuri: 11:00 – 20:00
Plimbări cu ponei: 15:00 – 20:00
Parada personajelor de poveste: 11:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 11:00 – 20:00
Sanie cu reni: 15:00 – 20:00
Patinoar: 10:00 – 24:00

Program Artistic:
16:45 – 17:00 Roberta Chicoş
17:00 – 17:30 Mărioara Man Gheorghe şi Grupul „Mlădiţe Ilfovene”, Clinceni
17:30 – 18:00 Ducu Bertzi
18:00 – 18:50 Paula Seling
18:50 – 19:30 Adrian Enache
19:30 – 20:30 Viţa de Vie
20:30 – 21:30 Iris

18.XII
Duminică, 18 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 21:00
Plimbări cu trăsuri: 11:00 – 20:00
Plimbări cu ponei: 15:00 – 20:00
Parada personajelor de poveste: 11:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 11:00 – 20:00
Sanie cu reni: 15:00 – 20:00
Patinoar: 10:00 – 21:00

Program Artistic:
17:00 – 17:30 Ceata Lu’ Vurtejanu
17:30 – 18:00 Grupul de Colindători „Tufeşti”, Brăila
18:00 – 18:30 Grupul de Colindători „Coveş”, Sibiu
18:30 – 19:00 Cristina Gheorghiu şi Grupul „Floricica”, Prahova
19:00 – 19:30 Valeria Arnăutu şi Grupul de Copii „Plaiul Românesc”
19:30 – 20:00 Sofia Vicoveanca
20:00 – 20:30 Gheorghe Turda (acompaniat de Orchestra Naţională de Tineret „Valahia” din Bucureşti)
20:30 – 21:30 Maria Ciobanu şi Ionuţ Dolănescu (acompaniaţi de Orchestra Naţională de Tineret „Valahia” din Bucureşti)

19 – 22.XII
19, 20, 21, 22 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 17:00 – 21:00
Plimbări cu trăsuri: 17:00 – 20:00
Parada personajelor de poveste: 17:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 17:00 – 20:00
Patinoar: 10:00 – 21:00

Vineri, 23 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 21:00
Plimbări cu trăsuri:17:00 – 20:00
Plimbări cu ponei: 17:00 – 21:00
Parada personajelor de poveste: 17:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 17:00 – 20:00
Sanie cu reni: 17:00 – 21:00
Patinoar: 10:00 – 24:00

Program Artistic:
17:30 – 18:00 Ansamblul de Datini şi Obiceiuri „Roua” din Cloşani, Gorj
18:00 – 18:30 Urşii din Comăneşti, Bacău
18:30 – 19:00 Grupul de Colindatori din Sarighiol, Tulcea
19:00 – 19:40 Grupul de Colindători „Spicul”, Ialomiţa
19:40 – 20:20 Ansamblul „Ciuleandra”, Târgovişte
20:20 – 21:00 Ansamblul „Burnasul”, Teleorman
21:00 – 21:45 Nicolae Furdui Iancu şi Taraful „Crai Nou”

24.XII

Sâmbătă, 24 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 22:00
Plimbări cu trăsuri: 11:00 – 16:00
Plimbări cu ponei: 11:00 – 15:00
Parada personajelor de poveste: 11:00 – 16:00
Casa lui Moş Crăciun: 11:00 – 16:00
Sanie cu reni: 11:00 – 15:00
Patinoar: 10:00 – 16:00

Program Artistic:
11:00 – 12:00 Spectacol de Teatru Pentru Copii: Magii Povestitori – „Dorinţe de Crăciun”

25.XII
Duminică, 25 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 16:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 16:00 – 22:00
Plimbări cu trăsuri: 16:00 – 20:00
Plimbări cu ponei: 15:00 – 21:00
Parada personajelor de poveste: 16:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 16:00 – 20:00
Sanie cu reni: 15:00 – 21:00
Patinoar: 16:00 – 24:00

Program Artistic:
17:30 – 18:15 Nicola
18:15 – 19:00 Fuego
19:00 – 19:45 Vunk
19:45 – 20:45 Bere Gratis
20:45 – 21:45 dIRECŢIA 5

26.XII
Luni, 26 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 22:00
Plimbări cu trăsuri: 11:00 – 20:00
Plimbări cu ponei: 15:00 – 21:00
Parada personajelor de poveste: 11:00 – 20:00
Casa lui Moş Crăciun: 11:00 – 20:00
Sanie cu reni: 15:00 – 21:00
Patinoar: 10:00 – 24:00

Program Artistic:
17:30 – 18:00 Vasile Şeicaru
18:00 – 18:30 Maria Radu
18:30 – 19:00 Mihai Mărgineanu
19:00 – 19:30 Pepe
19:30 – 20:00 Nico
20.00 – 20:30 Marcel Pavel
20:30 – 21:30 Proconsul

27 – 30.XII

27, 28, 29, 30 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 20:00
Patinoar: 10:00 – 24:00
Spaţiu gastronomic: 10:00 – 21:00

31.XII

31 decembrie 2011

Târgul Meşteşugarilor: 11:00 – 16:00
Patinoar: 10:00 – 16:00
Spaţiu gastronomic: 11:00 – 21:00


Campania „Dăruieşte, fii mai bun! Şi tu poţi fi Moş Crăciun…
6 – 26 decembrie 2011, orele 11:00 – 20:00