Acest eveniment a avut loc in data de 28 Jul 2013.
Vezi alte evenimente cu , , , , , .

În perioada 26-28 iulie 2013, la Sighişoara va avea loc o nouă ediţie a Festivalului Sighişoara Medievală. Festivalul va aduna laolaltă o mulţime de evenimente culturale, concerte, spectacole şi multe surprize.

Program Festivalului Sighişoara Medievală 2013

Vineri, 26 iulie 2013

Vineri, 26 iulie 2013

Ora Eveniment
16:00 Marea Parada a Cavalerilor; Trubaduri; Menestreli; Actori şi Meştesugari
Piaţa Vlad Cavalerul Dreptatii (Piaţa Cetăţii)
17:00 Deschiderea Oficială
17:30 Salutul şi Investirea tuturor invitaţilor ca cetăţeni Liberi în Cetatea Sighişoara
18:00 Ordinul Cavalerilor ArtGotica Spectacol cu Steaguri
18:30 Truverii – Concert
19:30 Nomen Est Omen – Concert
20:30 Spectacol “Vlad Cavalerul Dreptatii”
22:30 Lupus Dacus – Concert
23:30 Ordinul Cavalerilor ArtGotica Spectacol cu foc
24:00 Retragere cu torţe – Judecata de taina a trădătorilor de ţară
Piaţa Mercenarilor (Turnul cu Ceas)
18:00 Ordinul Cavalerilor Lup
19:00 Terra Alba – Concert
20:00 Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria
21:00 Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria
22:00 Ordinul Cavalerilor de Media
23:00 Ad Hoc – Concert
Piaţa Drăculeştilor (Turnul Cositorarilor)
18:00 Şcoala de dans – Izabela Bostan Kevorkian
19:00 CvaDomini – Concert
20:00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru medieval
21:00 Ordinul Cavalerilor Cerb
22:00 Ambient Folklore – Concert
Piaţa Micilor Dragoni (Piaţa dintre Turnul Cizmarilor şi Biserica Catolică)
18:00 Şcoala de muzică medievală – Lupus Dacus
Casa Cronicarilor – Hotel Sighişoara
19:00 „Ceta.i Transilvane" – Noua Acropola
Turnul Fierarilor – Galeria de Arta Contemporana
10:00 – 22:00 “Salonul de Vară” – Asociaţia Artiştilor Plastici Alma Mater Castrum Sex
Tabara Cavalerilor Lup
23:00 Proiecţie de filme istorice

Sâmbătă, 27 iulie 2013
Sâmbătă, 27 iulie 2013
Ora Eveniment
10:30 Parada Cavalerilor; Trubadurilor; Menestrelilor; Actorilor şi Meştesugarilor
Piaţa Vlad Cavalerul Dreptatii (Piaţa Cetăţii)
11:00 Florin Kevorkian – Şcoala de luptă medievală
12:00 Ordinul Cavalerilor Lup – concursuri medievale
13:00 Pauză tehnică
17:00 Jocuri interactive medievale
18:00 Ordinul Cavalerilor Argotica Spectacol cu Stegari
18:30 Şcoala Cavalerilor – Ordinul Cavalerilor Lup
19:00 Nomen est Omen – Concert
20:00 Truverii – Concert
21:00 Spectacol “Vlad Cavalerul Dreptăţii”
23:00 Lupus Dacus – Concert
24:00 Ordinul Cavalerilor ArtGotica Spectacol cu foc
01:00 Retragere cu torţe; Întâlnirea cu Vlad Cavalerul Dreptăţii
Piaţa Mercenarilor (Turnul cu Ceas)
11:00 Izabela Bostan Kevorkian – Şcoală de dans
12:00 Florin Kevorkian – Şcoala de luptă medievală
13:00 Pauză tehnică
17:00 Şcoala de muzică medievală – Lupus Dacus
18:00 Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria
19:00 Cva Domini – Concert
20:00 Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria
21:00 Ad Hoc – Concert
22:00 Ordinul Cavalerilor de Media:
Piaţa Drăculeştilor (Turnul Cositorarilor)
11:00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval
12:00 Şcoala Micilor Tobosari Tobosarul Cetasii Sighisoara
13:00 Pauză tehnică
17:00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval
18:00 Terra Alba – Concert
19:00 Ordinul Cavalerilor Cerb
20:00 Ambient Folklore – Concert
Piaţa Micilor Dragoni (Piaţa dintre Turnul Cizmarilor şi Biserica Catolică)
11:00 Trupa Noua Acropola Spectacol “Tinereţe fără batrâneţe"
Casa Cronicarilor – Hotel Sighişoara
11:00 “Eroul Medieval în timpul modern” – Liviu Pancu – Teatrul Scena
16:00 “Ordinul Dragonului” Noua Acropola
18:00 “Muzica la marile Curţi Europene” – Mihai Plamadeala – Observator Cultural
Turnul Fierarilor – Galeria de Arta Contemporană
10:00-22:00 “Salonul de Vara” Asociaţia Artiştilor Plastici Alma Mater Castrum Sex

Duminică, 28 iulie 2013
Duminică, 28 iulie 2013
Ora Eveniment
10:30 Parada Cavalerilor; Trubadurilor; Menestrelilor; Actorilor şi Mesteşugarilor
Piaţa Vlad Cavalerul Dreptăţii (Piaţa Cetăţii)
11:00 Florin Kevorkian – Şcoală de lupta medievală
12:00 Ordinul Cavalerilor Lup – concursuri medievale
13:00 Pauză tehnică
17:30 Ordinul Cavalerilor Argotica Spectacol cu Stegari
18:00 Truverii – Concert
19:00 Nomen est Omen – Concert
20:00 Spectacol “Vlad Cavalerul Dreptăţii”
22:00 Ad Hoc – Concert
23:00 Lupus Dacus – Concert
00:00 Foc de Artificii; Marea Retragere cu torţe
Piaţa Mercenarilor (Turnul cu Ceas)
11:00 Izabela Bostan Kevorkian -Scoală de dans
12:00 Ordinul Cavalerilor ArtGotica Şcoala tinerilor Stegari
13:00 Pauză tehnică
17:00 Şcoala de muzica medievală – Lupus Dacus
18:00 Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria
19:00 Ordinul Cavalerilor Crux Alba – Ungaria
20:00 Ambient Folklore – Concert
21:00 Ordinul Cavalerilor de Media
Piaţa Drăculeştilor (Turnul Cositorarilor)
11:00 Trupa Noua Acropola – “Greuceanu”
12:00 Şcoala Micilor Tobosari Toboşarul Cetatii Sighişoara
13:00 Pauză tehnică
16:00 Ordinul Cavalerilor Cerb
17:00 Cva Domini – Concert
18:00 Trupa Cameleon – Spectacol de Teatru Medieval
19:00 Terra Alba – Concert
Piaţa Micilor Dragoni (Piaţa dintre Turnul Cizmarilor şi Biserica Catolică)
18:00 Şcoala Micilor Toboşari Tobosarul Cetăţii Sighişoara
Casa Cronicarilor – Hotel Sighişoara
11:00 “Retrospectiva Sighişoara Medievală” Teodor Mihai Serghei – Studio 24
Turnul Fierarilor – Galeria de Artă Contemporană
10:00 – 22:00 “Salonul de Vară” Asociaţia Artiştilor Plastici Alma Mater Castrum Sex