Acest eveniment a avut loc in data de 25 Sep 2011.
Vezi alte evenimente cu .
Vezi alte evenimente la , , , din , , , , .

Între 1 septembrie şi 25 septembrie 2011, pe parcursul a 25 zile, se va desfălura ediţia a XX-a a Festivalului Internaţional George Enescu, atât în Bucureşti dar şi în Cluj-Napoca, Sibiu şi Timişoara.

Programul Festivalului Internaţional George Enescu 2011:

1 – 5 .09.2011

Joi 01 septembrie:

Ora 19:30 la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Residentie Orkest.

Dirijor: Christian Badea

Program:
Enescu – Simfonia nr.1 în Mi b Major op.13
Sostakovici – Simfonia nr. 10 op. 93 in mi minor

Vineri 02 septembrie:

Ora 17:00 la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale” are loc un recital susţinut de către Akiko Ebi.

Program:

J.S. Bach – Fantezia cromatică şi Fuga în re minor BWV 903
Liszt – Fragmente din “L’Harmonie poetique et religieuses” S 173 (R 14)
Debussy – Suita „Pour le piano” L.95( 1901 )
Kôji Toyoda – „Pensée” pentru pian
Enescu – Suita pentru pian în Re Major op. 10


Ora 18:00, la Sala „Mihail Jora„, Seria „Muzica secolului XXI

Dirijor : Nicolae Iliescu
Solist : Colin Carr – violoncel

Program :

N. Rota – Concert pentru orchestră de coarde
J. Haydn – Concertul nr. 1 în Do Major pentru violoncel şi orchestră Hob. VIIb/1
D. Şostakovici – Simfonia de cameră pentru orchestră de coarde op. 110a


Ora 18:30, la Palatul Cantacuzino din Buşteni, Seria „Concerte în ţară” va concerta Ansamblul „Musica Nova”.

Program :

Félix Sierra – Los suenos – septet pentru soprană, clarinet, pian şi cvartet de coarde (v. de Antonio Machado)
Ana-Maria Avram – 10 cântece româneşti pentru violă, pian, cvartet de coarde şi contrabas – din colecţia de muzică folclorică a lui Béla Bartók (primă audiţie)
Cu participarea „THE LONDON SCHUBERT PLAYERS”
Tudor Dominik Maican – Andante pentru clarinet şi cvartet de coarde
W.A. Mozart – Cvintetul în Do Major pentru clarinet şi cvartet de coarde KV581


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii” va concerta Residentie Orkest.

Dirijor: Christian Badea
Solist: Dan Grigore

Program:

Dan Dediu (laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 1991) – Atlantis (primă audiție absolută)
Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
R.Strauss – “Also sprach Zarathustra” – tone poem op. 30


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, va concerta Austrian Baroque Company.

Solist: Nuria Rial

Program:

Händel – Künft’ger Zeiten eitler Kummer HWV 202
Händel – Die ihr aus dunklen Grüften HWV208
Schmelzer – Ciacona
Pandolfi Mealli – Sonata nr. 1 op. 4 „La Bernabea“
Händel – Süße Stille, sanfte Quelle HWV 205
Sammartini – Sonata nr. 4 în Sol Major op. 2
Händel – Süßer Blumen Ambraflocken HWV 204
Marcello – Ciacona
Händel – Flammende Rose, Zierde der Erden HWV 210
Antonio Bertali – Ciacona

Sâmbătă 03 septembrie:

Ora 11:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Ansamblul “Hyperion”.

Dirijor: Iancu Dumitrescu
Invitat special : Stephen O’Malley

Program:
Liana Alexandra – Fantezie pentru violoncel şi pian (primă audiţie )
Serban Nichifor – Epifania pentru violoncel si pian (primă audiţie )
Hans Tutschku – Nacht pentru clarinet bas, percuţie si violoncel (primă audiţie )
Chaya Czernowin – Duo Leat (slow duo) pentru două clarinete bas (primă audiţie )
Ana-Maria Avram – „Penumbra (III) ” pentru percuţie, ansamblu şi sunete asistate de computer (primă audiţie )
Iancu Dumitrescu – Monoliths gamma pentru percuţie, ansamblu şi sunete electronice (primă audiţie )


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Ansamblul „Profil”.

Dirijor : Tiberiu Soare

Program :
Anatol Vieru – Ricercare per NYU
Cristian Lolea – Lucrare în primă audiţie
George Balint – HunaB Ku (lucrare în primă audiţie)
Aurel Stroe – Preludii lirice
John Adams – Chamber Symphony


Ora 19:00, la Opera Naţională Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet” are loc spectacolul Lohengrin de Richard Wagner la care va concerta Corul şi Orchestra Operei Naţionale Bucureşti.

Dirijor – Cristian Mandeal
Coordonator artistic – Cătălin Ionescu Arore
Regia – Ştefan Neagrău
Scenografia – Adriana Urmuzescu
Maestru de cor – Stelian Olariu
Solişti:
Lohengrin – Peter Seiffert
Elsa von Brabant -Emily Magee
Ortrud – Petra Lang
Heinrich der Vogler – Horia Sandu / Marius Boloş
Friedrich von Telramund – Valentin Vasiliu
Mesagerul regelui – Vasile Chişiu


Ora 19:30, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „Muzica secolului XXI” va conceta Camerata regală.

Dirijor : Cristian Lupeş
Solist : Horia Maxim – pian
Participă Corul de cameră „Preludiu” al Centrului Naţional de Artă „Tinerimea Română”
Dirijorul corului : Voicu Enechescu

Program :
Noam Sheriff – Rugaciuni pentru orchestră de coarde
L. Dănceanu – Concerthymne (Concert pentru pian şi orchestră de coarde) op. 133 (primă audiţie absolută)
C. D. Georgescu – Preludiu la columna infinită (primă audiţie absolută)
Claude Debussy
Claude Debussy / Michael Jarell – 3 Etudes pour orchestre
G. Enescu – Issis (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schiţele compozitoriului)


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii” va concerta Venice Baroque Orchestra.

Solist şi dirijor: Giuliano Carmignola

Program:

T. Albinoni – Concertul nr. 4 pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major op. VII
A. Vivaldi – Concertul în sol minor pentru orchestră de coarde şi b.c. RV 152
Fr. Geminiani – Concerto grosso în re minor “La follia” din sonata nr. 12 op. V a lui Arcangelo Corelli
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV 273
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV 222
G. Tartini – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în re minor D 45
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Do Major RV 191

Duminică, 04 septembrie:

Ora 11:00, la Sala “Mihail Jora”, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Cvartetul “Florilegium”.

Program:

Dan Timiş – Cvartet de coarde
Sorin Lerescu – „Impressions” cvartet de coarde nr.3
Myriam Marbe – Cvartet de coarde nr.2
Călin Ioachimescu – Cvartet de coarde nr. 1
Doina Rotaru – „Vivarta” for string quartet


Ora 17:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Orchestra Naţională de Cameră a Republicii Moldova.

Dirijor: Cristian Florea
Solist: Ilian Gârneţ

Program:

Sigismund Toduţă – Concertul nr. 1 pentru orchestră de coarde
Boris Dubosarschi – Serenada pentru vioară solo, orchestră de coarde, harpă şi percuţie (după „Banchetul” de Platon)
Leonard Bernstein – Simfonia de cameră pentru orchestră de coarde, cvartet de coarde şi timpani


Ora 18:30, la Palatul Cantacuzino din Buşteni are loc Music Camp International.


Ora 19:00, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet” are loc spectacolul El Banch susţinut de El Ballet Nacional Chileno.

Program :
Noche Bach (Consiertos / Cantico)
Creaţie coregrafică în două părţi de Gigi Căciuleanu
Muzică : Johann Sebastian Bach
Coregrafie : Gigi Căciuleanu
Scenografie şi lumini : Dan Mastacan
Costume: Leonel Navarete (Conciertos), Monica Ruiz (Cantico)


Ora 19:00, la Cluj-Napoca, va concerta Filarmonica “Transilvania” din Cluj.

Dirijor: John Axelrod

Program:

Fedele – En Arché
Solişti: Valentina Coladonato – soprană
Caroline Widmann – vioară
Widmann – “Armonica”
Solişti: Christa Schoenfeldinger – armonica de sticlă
Teodoro Anzellotti – acordeon
Enescu – Simfonia nr. 4 ( orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitoriului)


Ora 19:00, la Timişoara, Seria „Concerte în ţară” va concerta Orchestra Filarmonicii “Banatul” din Timişoara şi Corul Filarmonicii din Arad.

Dirijor: Petre Rusicka

Program:

Henze – “Fraternité”
Rusicka – “Hölderin” Symphony
Solist: Ştefan Ignat
Enescu – Simfonia nr. 5 ( orchestraţie de Cornel Țăranu după schiţele compozitoriului)
Solist: Marius Vlad


Ora 19:00, la Sibiu, Seria „Concerte în ţară” va concerta Venice Baroque Orchestra.

Solist şi dirijor: Giuliano Carmignola

Program:

T. Albinoni – Concertul nr. 4 în Sol Major pentru orchestră de coarde şi b.c. op. VII
A. Vivaldi – Concertul în sol minor pentru orchestră de coarde şi b.c. RV 152
Fr. Geminiani – Concerto grosso în re minor “La follia” din sonata nr. 12 op. V
A. Vivaldi – Concertul în mi minor pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. RV 273
A. Vivaldi – Concertul în Re Major pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. RV 222
G. Tartini – Concertul în re minor pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. D 45
A. Vivaldi – Concertul in Do Major pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. RV 191


Ora 19:30, la Sala „Mihail Jora”, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Ansamblul „Musica Nova”.

Program :

Ulpiu Vlad – „For you” – septet pentru soprană, clarinet, pian şi cvartet de coarde (primă audiţie)
Dan Dediu – „Essai sur le Globe pirate” – sextet pentru clarinet, pian şi cvartet de coarde (primă audiţie)
Ana-Maria Avram – 10 cântece româneşti pentru violă, pian, cvartet de coarde şi contrabas – din colecţia de muzică folclorică a lui Béla Bartók (primă audiţie)
Cu participarea „THE LONDON SCHUBERT PLAYERS”
Félix Sierra Iturriaga – „Los sueños” – septet pentru soprană, clarinet, pian şi cvartet de coarde (v. de Antonio Machado)
Philippe Hersant – „Im fremdem Land” – sextet cu clarinet, pian şi cvartet de coarde
Tudor Dominik Maican – Andante pentru clarinet şi cvartet de coarde


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii” are loc concertul Il Complesso Barocco.

Dirijor: Alan Curtis

Program:

Haendel – “Ariodante” HWV 33
Solişti:
Ariodante – Ann Hallenberg
Ginevra – Karina Gauvin
Dalinda – Sabina Puertolas
Re di Scozia – Matthew Brook,
Odoardo – Anicio Zorzi Giustiniani
Polinesso – Marie Nicole Lemieux
Lurcanio – Nicholas Phan

Luni, 05 septembrie:

Ora 19:00, la Arad, Seria „Concerte în ţară” va concerta Orchestra Filarmonicii “Banatul” din Timişoara şi Corul Filarmonicii din Arad.

Dirijor: Peter Rusicka

Program:

Henze – “Fraternité”
Rusicka – “Hölderin” Symphony
Soloist: Ştefan Ignat
Enescu – Simfonia nr. 5 ( orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitoriului)
Solist: Marius Vlad


Ora 19:30, la Ateneul Român, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Ensemble Orchesral de Paris.

Dirijor: Olari Elts
Solist: Laura Buruiană

Program:

Henri Dutilleux – Mystère de l’instant
Anatol Vieru – Concertul nr. 1 pentru violoncel şi orchestră
Arvo Pärt – Simfonia nr. 4 „Los Angeles”

6 – 10.09.2011

Marţi 06 septembrie:

Ora 17:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Filarmonica de Stat “Transilvania” din Cluj.

Dirijor: John Axelrod

Program:

Fedele – En Arché
Solişti: Valentina Coladonato – soprană
Caroline Widmann – vioară
Widmann – “Armonica”
Solişti: Christa Schoenfeldinger – armonica de sticlă
Teodoro Anzellotti – acordeon
Enescu – Simfonia nr. 4 ( orchestraţie de Pascal Bentoiu după schiţele compozitorului)


Ora 19:00, la Opera Naţională Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet” are loc spectacolul Lohengrin de Richard Wagner şi va concerta Corul şi Orchestra Operei Naţionale Bucureşti.

Dirijor – Cristian Mandeal
Coordonator artistic – Cătălin Ionescu Arbore
Regia – Ştefan Neagrău
Scenografia – Adrian Urmuzescu
Maestru de cor – Stelian Olariu
Solisti: Lohengrin – Peter Seiffert
Elsa von Brabant -Emily Magee
Ortrud – Petra Lang
Heinrich der Vogler – Horia Sandu / Marius Boloş
Friedrich von Telramund – Valentin Vasiliu
Mesagerul regelui – Vasile Chişiu


Ora 19:00, la Iaşi, Seria „Concerte în ţară” va concerta Filamornica “Moldova” din Iaşi.

Dirijor: Sebastien Rouland

Program:

Milhaud -“Suite provencale”
Guillaume Connesson – Concert pentru violoncel şi orchestră
Solist: Jerome Pernoo – violoncel
Cornel Ţăranu – “Remembranza” ( “In memoriam George Enescu” )
Hans Wolf – Concertul pentru pian şi orchstră în do # minor
Solist: Dana Borşan – pian


Ora 19:30, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale” va concerta Tonkunstler Orchester.

Dirijor: H K Gruber

Program:

Gruber – Lucrare în primă audiţie
Britten – „Our Hunting fathers”- nocturnă pentru tenor, 7 instrumente obligato şi orchestră de coarde op. 8
Solist: Ian Bostridge – tenor
Weill – „Şapte păcate capitale” -“ballet chanté” satiric („ballet cântat”) libret de Bertolt Brecht – 1933
Solişti: Angelika Kirchschlager
Johannes Chum – tenor
Florian Boesch – baritone
Klemens Sander – bas

Miercuri, 07 septembrie:

Ora 19:00, la Teatrul Naţional „Radu Stanca” din Sibiu, Seria „Concerte în ţară” are loc spectacolul El Banch susţinut de El Ballet Nacional Chileno.

Program :
Noche Bach (Consiertos / Cantico)
Creaţie coregrafică în două părţi de Gigi Căciuleanu
Muzică : Johann Sebastian Bach
Coregrafie : Gigi Căciuleanu
Scenografie şi lumini : Dan Mastacan
Costume: Leonel Navarete (Conciertos), Monica Ruiz (Cantico)


Ora 19:30, la Ateneul Român, Seria „Muzica secolului XXI” va concerta Orchestra Filarmonicii “Banatul” din Timişoara şi Corul Filarmonicii din Arad.

Dirijor: Peter Ruzicka
Dirijorul corului : Robert Daniel Radoias

Program:

Henze – “Fraternité”
Ruzicka – “Hölderin” Symphony
Solist: Ştefan Ignat
Enescu – Simfonia nr. 5 (orchestraţie de Pascal Bentoiu după schiţele compozitorului)
Solist: Marius Vlad

Joi, 08 septembrie:

Ora 19:00, la Sala „Mihail Jora” din Bucureşti, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, are loc spectacolul „In memoriam Marin Constantin” în cadrul căruia va concerta Corul Naţional de Cameră „Madrigal”.

Dirijor : Voicu Popescu

Invitaţi :
Rodica Mandache
Victor Rebengiuc
Monica Petrică
Răzvan Mazilu
Realizator şi moderator : Marius Constantinescu


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului , Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta London Symphony Orchestra.

Dirijor: Horia Andreescu
Solist: Nicola Benedetti

Program:
Glazunov – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 82
Mahler – Simfonia nr. 6 în la minor

Vineri, 09 septembrie:

Ora 16:00, la Sala “George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică din Buc, are loc Finala Secţiunii Violoncel a Concursului Internaţional “George Enescu” şi Participă Orchestra Filarmonicii “Banatului” Timişoara.

Dirijor: Radu Popa


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Korean Chamber Orchestra.

Dirijor: Min Kim
Solişti: Liviu Prunariu
Vlad Stănculeasa (laureat al Concursului “George Enescu” – ediţia 2007)

Program:

E.T.Zwilich – Prologue et Variation pentru orchestră de coarde
Malcom Arnold – Concert pentru 2 viori şi orchestră de cameră op. 77
W. Walton – Sonata pentru orchestră de coarde


Ora 19:00, la Opera Naţională din Cluj-Napoca, Seria „Spectacole de operă şi balet” are loc spectacolul El Banch susţinut de El Ballet Nacional Chileno.

Program :
Noche Bach (Consiertos / Cantico)
Creaţie coregrafică în două părţi de Gigi Căciuleanu
Muzică : Johann Sebastian Bach
Coregrafie : Gigi Căciuleanu
Scenografie şi lumini : Dan Mastacan
Costume: Leonel Navarete (Conciertos), Monica Ruiz (Cantico)


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta London Symphony Orchetra.

Dirijor: Nikolai Znaider
Solist: Saleem Abboud Ashkar

Program: Wagner – Uvertura la “Maeştrii cântăreţi din Nüremberg“
Beethoven – Concertul nr.1 pentru pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
Brahms – Simfonia nr. 4 în mi minor op. 98


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, va concerta Lauasanne Chamber Orchestra.

Dirijor şi solist: Christian Zacharias

Program: Schumann – Allegro şi Introducere în re minor pentru pian şi orchestră op.134
Schumann – Concert pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 129
Solist : Antonio Meneses
Schumann – Simfonia nr. 2 în Do Major op. 61 (partea I)

Sâmbătă, 10 septembrie:

Ora 11:00, la Sala mică a Palatului, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, va concerta Blaserensemble Sabine Mazer.

Dirijor şi solist: Sabine Mazer

Program:
Fr. Lachner – Octet în Si bemol Major pentru suflători op. 156
G. Enescu – Dixtuor în Re Major pentru instrumente de suflat op. 14


Ora 16:00, Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune are loc Finala Secţiunii Vioară a Concursului Internaţional “George Enescu” la care participă Orchestra Filarmonicii de Stat “Moldova” Iaşi.

Dirijor: Gheorghe Costin


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, are loc spectacolul Saint Martin in the Fields.

Dirijor şi solist: Murray Perahia

Program: G.F. Händel – Suita din opera „Alcina” HWV 34
W.A. Mozart – Concertul nr. 27 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major KV 595
J. Haydn – Simfonia nr. 101 în Re Major „Ceasul” Hob. I:101


Ora 19:00, la Aula Magna “Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Corul “Ion Vidu” din Lugoj.

Dirijor: Remus Taşcău
Solişti: Mia Ioana Lungu şi Lucian Oniţa

Program:

V. Timaru – “Troparul naşterii Domnului”
Gh. Cucu – “Stihiri din Catavasiile Întâmpinării Domnului”
I.Vidu –“ Mântuire”
Gh. Firca – “Doamne strigat-am”
Gh. Popescu Brăneşti (armonizare D.M Goia) – “Privegheaţi şi vă rugaţi”
G.P. Palestrina –“In Monte Oliveti”
Gh. Mandicevski –“Şi era la ora a şasea”
D. Popovici – “Piatra fiind pecetluită”
W.A. Mozart – “Justum Deduxit Dominus”
S. Toduţă –“Ca pe Împăratul” (din Liturghia a II-a)
F. sin Agăi Jipei – “Aghios o Theos”
D.G. Kiriac – “Îngerul a strigat”
All. Scarlatti – “Exultate Deo”
D. Voiculescu – “Lăudaţi pe Domnul”


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Corul şi Orchestra Filarmonicii “George Enescu”.

Dirijor: Vladimir Fedosezev
Maestru de cor: Iosif Ion Prunner
Solist: Sergey Malov

Program:

Enescu – “Capriccio” pentru vioară şi orchestră ( orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitoriului)
Prokofiev – “Ivan cel groaznic”
Solist: Alexei Petrenko


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii” va concerta Orchestre de Chambre de Lausanne.

Dirijor şi solist: Christian Zacharias

Program: Schumann – Lucrare pentru pian solo-NN
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Schumann – Simfonia nr. 3 în Mi b Major op. 97 “Rhénane”

11 – 15.09.2011

Duminică, 11 septembrie:

Ora 11:00, la Sala mică a Palatului, Seria „Enescu şi contemporanii săi” va concerta Adrian Brendel – violoncel şi Tim Horton – pian.

Program:

A. Zemlinsky – Sonata pentru violoncel în la minor
A. Webern – Sonata pentru violoncel (opus postum)
A Webern – Trei piese op. 11
Bartók – Rapsodia nr. 1
Enescu – Sonata nr. 1 pentru violoncel şi pian în fa minor op. 26/1


Ora 16:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune are loc Gala Concursului Internaţional “George Enescu” la care participă Orchestra Filarmonicii de Stat “Moldova” Iaşi.

Dirijori: Nicolae Moldoveanu, Gheorghe Costin, Radu


Ora 19:00, la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu”, Seria „Concerte în ţară” are loc spectacolul El Banch susţinut de El Ballet Nacional Chileno.

Program :
Noche Bach (Consiertos / Cantico)
Creaţie coregrafică în două părţi de Gigi Căciuleanu
Muzică : Johann Sebastian Bach
Coregrafie : Gigi Căciuleanu
Scenografie şi lumini : Dan Mastacan
Costume: Leonel Navarete (Conciertos), Monica Ruiz (Cantico)


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta The Mariinskz Theatre Symphony Orchestra.

Dirijor: Valery Gergiev

Program:

Wagner – Uvertura operei “Tannhäuser”
Scriabin – “Prometheus” op. 60
Solist: Alexander Toradze
R. Strauss -“Viaţă de erou” op. 40


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, va concerta Orchestre de Chambre de Lausanne.

Dirijor şi solist: Christian Zacharias

Program:

Schumann – Simfonia nr. 4 în re minor op. 120 (versiunea 1841)
Schumann – Introducere şi Allegro appassionato în Sol Major pentru pian şi orchestră op. 92
Schumann – Simfonia nr. 1 în Mi b Major op. 38 “Primăvara”

Luni, 12 septembrie:

Ora 18:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „Muzica secolului XXI„, are loc concertul de muzică Corala Camerală Mixtă „I. C. Danilescu”.

Dirijor: Valentin Gruescu

Program:

Gavriil Musicescu – „Concertul Coral nr.1”
Gheorghe Cucu – Heruvic în Mi Major
Gheorghe Danga – „Lăudaţi pre Domnul”
Paul Constantinescu – „Freamăt de codru”
Vasile Spătărelu – „Floare albastră”
Valentin Gruescu – „Geometríi de cristal”
Irina Odăgescu – „Echilibrul suprem”(lucrare dedicată Coralei „I.C.Danielescu”)
Dan Dediu – „Lux aeterna” ( lucrare dedicată Coralei „I.C.Danielescu” )
Mihai Măniceanu – „Ce-ai de gând?”
Sabin Păutza – „Sării mândra”
Radu Paladi – „Flăcăruia” (lucrare prezentată în primă audiţie absolută)
Pretorian Vlaiculescu – „Brâul amestecat”

Corul de Cameră “Preliudiu” al Centrului Naţional „Tinerimea Română”

Dirijor: Voicu Enăchescu

Program:
Paul Constantinescu – 4 Madrigale ( pe versuri de Mihai Eminescu)
Vasile Spătărelu – “Către…”(pe versuri de Nichita Stănescu)
Vasile Spătărelu – “Dor de Bucovina”
Dan Buciu – Mică Suită pentru cor de voci egale
Felicia Donceanu – “Şi dacă…”( pe versuri de Mihai Eminescu)
Grigore Cudalbu – “Cu drag, recitând…” in memoriam Al. Paşcanu
Gheorghe Draga – Trei poeme pentru cor mixt ( pe versuri de Monica Pilat)
Dan Voiculescu – “Tatăl nostru”
Sabin Păutza – “Ebony Mass”


Ora 19:00, la Cluj-Napoca va concerta Hungarian National Philharmonic.

Dirijor: Zoltan Kocsis
Solist: Boris Berezovsky

Program:

Bartók –“ Dance Suite” op. 77
Bartók – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră
Enescu – Simfonia nr. 2 La Major op. 17


Ora 19:00, la Sibiu vor concerta Adrian Brendel – violoncel şi Tim Horton – pian.

Program:

A. Zemlinsky – Sonata pentru violoncel în la minor
A. Webern – Sonata pentru violoncel (opus postum)
A Webern – Trei piese op. 11
Bartók – Rapsodia nr. 1
Enescu – Sonata nr. 1 pentru violoncel şi pian în fa minor op. 26/1


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta The Mariinskz Theatre Symphony Orchestra şi Corul Academic Radio.

Dirijor: Valery Gergiev
Dirijorul Corului: Dan Mihai Goia

Program:

Shchedrin – “Naughty Limmericks”
Enescu – Simfonia nr.3 în Do Major op. 21
Mussorgsky/Ravel – “Tablouri dintr-o expoziţie”

Marţi , 13 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, va concerta Orquestra Gulbenkian.

Dirijor: Lawrence Foster
Solist: Dana Ciocârlie

Program:

Ives -“4th of July”
Bernstein – “The age of anxiety”
Enescu – Suita nr.3 în Re Major op. 27 “Săteasca”
Britten – Variaţiuni şi fugă pe o temă de Henry Purcell (The Young Person’s Guide to the Orchestra op. 34)


Ora 19:00, la Cluj-Napoca vor concerta Adrian Brendel – violoncel şi Tim Horton – pian.

Program:

A. Zemlinsky – Sonata pentru violoncel în la minor
A. Webern – Sonata pentru violoncel (opus postum)
A Webern – Trei piese op. 11
Bartók – Rapsodia nr. 1
Enescu – Sonata nr. 1 pentru violoncel şi pian în fa minor op. 26/1


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, are loc spectacolul Staatskapelle Berlin.

Dirijor: Daniel Barenboim

Program:

Mozart – Concert pentru pian şi orchestră NN
Bruckner – Simfonia nr. 7 in Mi Major

Miercuri, 14 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, va concerta Hungarian National Philaharmonic.

Dirijor: Zoltan Kocsis
Solist: Boris Berezovski

Program:

Bartók – Suita de dans op. 77
Bartók – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz .95
Enescu – Simfonia nr. 2 în La Major op. 17


Ora 19:00, la Timişoara va concerta Fine Arts Quartet.

Program:

Haydn – Cvartetul de coarde op.77 nr.1 în sol major
Schumann – Cvartetul nr. 1 în la minor op. 41
Glazunov – Cvintetul cu două violoncele op. 39
Invitat: Alexandra Guţu


Ora 19:30, Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Staatskapelle Berlin.

Dirijor: Daniel Barenboim

Program:

Mozart – Concert pentru pian şi orchestră NN
Liszt – “Faust Symphonie” S108
Participă : Corul de Femei al Filarmonicii “George Enescu”
Dirijorul corului: Ion Iosif Prunner
Corul de Femei al Radiodifuziunii Romane
Dirijorul corului: Dan Mihai Goia

Joi, 15 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, vor concerta “Virtuozii” din Bucureşti.

Dirijor: Ton Koopman
Solist: Alexander Kobrin

Program:

Haydn – Simfonia nr. 104 în Re Major
Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian şi orchestră în La Major KV 488
Mozart – Simfonia nr.41 în Do Major KV 551 “Jupiter”


Ora 19:00, la Opera Naţională Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet„, va concerta Corul şi Orchestra Operei Naţionale Bucureşti.

Oedipe de George Enescu op. 23
Libretul: Edmond Fleg
Dirijor Tiberiu Soare
Regia Anda Tăbăcaru Hogea
Scenografia Viorica Petrovici
Coregrafia Răyzvan Mazilu
Maestru de cor Stelian Olariu
Solişti: Oedipe – Ştefan Ignat
Tiresias – Horia Sandu
Creon – Ionuţ Pascu
Păstorul – Valentin Racoveanu
Marele preot – Radu Pintilie (debut)
Phorbas – Pompeiu Hărăşteanu
Paznicul – Mihnea Lamatic
Teseu – Vicenţiu Ţăranu
Laios – Mihai Lazăr
Iocasta – Oana Andra
Sfinxul – Ecaterina Ţuţu
Antigona – Crina Zancu
Meropa – Adriana Alexandru
O femeie tebană – Sidonia Nica


Ora 19:00, la Târgu Mureş va concerta Hungarian National Philharmonic.

Dirijor: Zoltan Kocsis
Solist: Boris Berezovsky

Program:

Bartók – Dance Suite
Bartók – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră
Enescu – Simfonia nr. 2 La Major op. 17


Ora 19:00, la Sibiu, Seria „Concerte în ţară” va concerta Filarmonica de Stat Sibiu.

Dirijor : Ilarion Ionescu-Galaţi
Solist : Irina Mureşan – vioară

Program :
Marţian Negrea – Tarantela „Suita Munții Apuseni”
A. Dvořák – Concertul pentru vioară și orchestră în la minor op. 53
Fr. Schubert – Simfonia nr. 6 în Do Major D589


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Orchestra Naţională Radio.

Dirijor: James Gaffigan
Solişti: Peter Donohoe, Cynthia Millar

Program: Debussy – “Catedrala Scufundată”
Messiaen –“ Turangalîla”

16 – 20.09.2011

Vineri, 16 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Fine Arts Quartet.

Program:

Haydn – Cvartetul de coarde nr. 1 în Sol Major op. 77
Schumann – Cvartetul nr. 1 în la minor op. 41
Enescu – Cvintetul cu pian în la minor op. 29
La pian: Alexandra Costin


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Naţionale de Radiodifuziune, Seria „World Music” va concerta Grupul experimental Inter-art/Corul de Copii al Radiodifuziunii Române.

Dirijor : Barrie Webb (Marea Britanie)
Solist tradiţional : Grigore Leşe – voce, recitare, tilincă, fluier, toacă

Grupul experimental Inter-art:
Mihaela Vosganian – voce procesată/percuţie midi
Emil Sein (Spania) – saxofoane
Constantin Burdun – trombon, didgeridoo
Irinel Anghel – keyboard
Ciprian Pop – chitară electrică
Costin Petry (Franţa) – percuţie midi

Cu participarea Orchestrei de cameră Radio

Dirijor: Voicu Popescu

Program:

Sabin Păutza-“Velerim şi veler Doamne” poem vocal pentru dublu cor mixt a cappella
Irina Odăgescu – “Incantaţii I”
Dan Dediu – “Madrigale şi Miraje” pentru cor mixt şi cor de copii
Dan Buciu – “Pătimirile Domnului” pentru cor mixt, cor de copii, flaut şi orgă


Ora 19:00, la Iaşi, Seria „Concerte în ţară„, va concerta Cvartetul „VOCES”

Invitaţi : Alexandru Tomescu – vioară, Horia Mihail – pian

Program :
E. Chausson – Concertul pentru pian, vioară şi cvartet de coarde în Re Major op. 21
W.A. Mozart – Cvartetul cu pian nr. 2 în Mi bemol Major KV493
W.A. Mozart – Cvartetul cu pian nr. 1 în sol minor KV478


Ora 19:00, la Craiova, Seria „Concerte în ţară„, va concerta Filarminica de Stat „Oltenia” din Craiova.

Dirijor : Marius Hristescu
Solist : Liviu Prunaru – vioară

Program :
A. Vivaldi – Anotimpurile op. 8
L. van Beethoven – Simfonia a IV-a în Si bemol Major op. 60


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii”, va concerta Wiener Philiharmoniker.

Dirijor: Franz Weleser Most
Solişti: Fanny Clamagirand – vioară / Antoine Tamestit – violă

Program:

Mozart – Simfonia concertantă 297b pentru vioară şi violă
Enescu – Intermezzi pentru orchestră de coarde op. 12
Dvořák – Simfonia nr. 5 în Fa Major op. 76


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, va concerta Kamerata Salzburg.

Dirijor: Cristian Mandeal
Solist: Isabelle Faust

Program:

Mendelssohn – Uvertura “Visul unei nopţi de vară” op. 61
Mendelssohn – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
Mendelssohn – Simfonia nr. 4 în La Major op. 90 “Italiana”

Sâmbătă, 17 septembrie:

Ora 11:00, la Sala mică a Palatului, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, vor concerta “Mandelring” Quartet şi invitatu special Ami Dixon – saxofon.

Program:

Enescu – Cvartetul nr. 2 în Sol Major op. 22
Alphonse Stallaert – Cvintet pentru saxofon şi orchestră de coarde
Leon Stein – Cvintet pentru saxofon şi orchestră de coarde
Ravel – Cvartetul de coarde în Fa Major


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Muzica secolului XXI„, va concerta “KammarensembleN”.

Dirijor: Frank Ollu

Program:

Karin Rehnqvist – “Anrop”
Carmen Cârneci – “Semanterion – Toaca“
Cristian Marina – “High anxiety”
Karin Rehnqvist – “Inrop”
Doina Rotaru – “Clocks”
Ivo Nilsson – Rotorelief Suite for speaking conductor and ensemble (text:Marcel Duchamp)
Karin Rehnqvist – “Utrop”


Ora 19:00, la Teatrul Naţional “I.L.Caragiale”, Seria „Spectacole de operă şi balet„, are loc spectacolul “Magifique”.

Coproducţie : Opéra Théâtre de Saint-Etienne, Teatro Victoria Eugenia de San Sebastian, Grand Théâtre de Reims, Centre Chorégraphique National d’Aquitaine en Pyrénées – Atlantiques Malandain Ballet Biarritz
Muzica : P.I.Ceaikovski
Coregrafia Thierry Malandain
Decoruri si costume Jorge Gallardo
Concepţie lumini Jean-Claude Asquié
Realizarea costumelor Véronique Murat
Realizarea măştilor Annie Onchalo
Realizarea decorurilor Alain Cazaux


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune. Seria „World Music„, are loc spectacolul Mario Brunello – “Odusia”, în cadrul căruia va concerta Orchestra d’Archi Italiana

Program:

Improvisation – Odusia Armenian
Traditional Sacred Song – Berber Traditional Folk Song
Manuel De Falla – Nana
Ana Sokolovich – Vez
Giovanni Sollima – Spasimo, De Harmonia, Peste,
Raffaello – Il naufragio, Porta dei Greci, De Harmonia, Via Dolorosa


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

Dirijor: Vasily Petrenko
Solist: Midori

Program:

Enescu – Suita nr. 2 în Do Major op. 20
Walton – Concertul pentru vioară şi orchestră ( 1938 – 9 )
Prokofiev – Simfonia nr.7 în do# minor op. 131


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, va concerta Kamerata Salzburg.

Dirijor: Cristian Mandeal
Solişti: Katia şi Marielle Labeque

Program:

Mendelssohn – Uvertura “Hebridele” op. 26
Mendelssohn – Concertul pentru 2 piane in Mi Major
Mendelssohn – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 “Scoţiana”

Duminică, 18 septembrie:

Ora 11:00, la Sala mică a Palatului, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, vor concerta Patricia Kopatchinskaja – vioară, Mihaela Ursuleasa – pian şi Victor Kopatchinskaja – ţambal.

Program:

Bartók – Rapsodia nr. 2 pentru vioară şi pian
Kurtág – 8 duo-uri pentru vioară şi cymbalom op. 4
Bartók – Dansuri româneşti
Kurtág – „Splitter“ pentru cymbalom solo op. 6/c
Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioară şi pian în la minor op. 25 „în caracter popular românesc“
Cage – Variaţiuni (1958)


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Cvartetul “Voces”.
Invitaţi: Alexandru Tomescu – vioară, Horia Mihail – pian

Program:

Chausson – Sextet cu pian în Re major op. 21
Mozart – Cvartetul cu pian în Mib major KV493
Mozart – Cvartetul cu pian în sol minor KV478


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „World Music„, vor concerta Amjad Ali Khan, Sarod; Amaan Ali Khan, Sarod; Ayaan Ali Khan, Sarod.

Pentru mine, exista doar doua tipuri de muzica. Unul este sunetul pur (cea mai pura forma), celalalt tip de muzica este bazat pe literatura, text, versuri, poveste etc. Un vechi proverb spune “ limba creeaza bariere”. Prin intermediul sunetului pur al instrumentelor ori a vocii, nimeni nu poate minti sau abuza o persoana. Muzica trebuie sa fie simtita si experimentata. Personal, admir si respect frumoasa poezie sau mesajele marilor sfinti. Dar traiesc in lumea muzicii. Doar prin sunet simt prezenta fiintei supreme. Muzica nu apartine nici unei religii’ limba este cea care creaza barierele. Viitorul muzicii clasice indiene va fi intotdeauna luminos. Muzica clasica este ca un soare iar restul muzicii sunt razele pe care le emana.


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.

Dirijor: Vasily Petrenko
Solist: Amir Tebenkhin – laureat al Concursului Internaţional “George Enescu”- 2009

Program: Stravinski – Simfonia în 3 mişcări (1942-5)
Prokofiev – Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în Do Major op.26
Rachmaninov – Simfonia nr.3 în la minor op.33


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, va concerta Kamerata Salzburg.

Dirijor: Cristian Mandeal
Solist: Jean Bernanrd Pommier

Program:

Mendelssohn – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în sol minor op. 25
Mendelssohn – Simfonia nr. 2 în Si b Major op. 52
Solişti: Ruth Ziesak, Simona Mihai, Christian Elsner
Participă Corul Filarmonicii “Transilvania” din Cluj
Maestru de cor: Aurel Groza

Luni, 19 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Romanian Brass.

Dirijor: Adrian Petrescu
Solist: Michael Roll

Program:

Copland – “Fanfare for the Common Man”
Stravinski – Concertul pentru pian şi instrumente de suflat
Iorgulescu – “Rondo-ul de noapte” după Conu Leonida (piesă în primă audiţie)
Hindemith – “Konzermusik für Streicher und Bläser”


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „World Music„, vor concerta Rami Khalife ( Liban ) – pian, Francesco Tristano Schlime – pian şi Aymeric Westrich – percuţie.

Program:

Rami Khalife – Chaos pentru pian
Rami Khalife, Francesco Tristano, Aymeric Westrich – Aufgang


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Israel Philharmonic Orchestra.

Dirijor: Zubin Mehta
Solist: Vadim Repin

Program:

Ceaikovski – “Andante Cantabile” op. 11
Ceaikovski – Concertul în Re Major pentru vioară şi orchestră op. 35
Ceaikovski – Simfonia nr. 4 în fa minor op. 36

Marţi, 20 septembrie:

Ora: 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, are loc spectacolul Saint Martin in the Fields.

Dirijor: Jaime Martin
Solişti: Luiza Borac, Vinciu Moroianu

Program:

Schönberg – “Verklärte Nacht” op.4
Lipatti – Simfonia concertantă pentru 2 piane şi orchestră de coarde ( 1938)
Dvorak – Serenada pentru orchestră de coarde în sol major op. 22


Ora 19:00, la Teatrul Naţional “I.L.Caragiale”, Seria „Spectacole de operă şi balet„, are loc spectacolul “Romeo şi Julieta”.

Coproductie : Grand Théâtre de Luxembourg, Festival le Temps d’Aimer de Biarritz, Théâtre Victoria Eugenia de San-Sebastian, Grand Théâtre de Reims, Auditorio de Sant Cugat, Centre Chorégraphique National d’Aquitaine en Pyrénées-Atlantiques Malandain Ballet Biarritz, Festival d’Ekaterinbourg
Muzica : Hector Berlioz
Coregrafia: Thierry Malandain
Decoruri si costume: Jorge Gallardo
Concepţie lumini: Jean-Claude Asquié


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „World Music„, vor concerta Missa Johnouichi( Japonia ), UNESCO Artist of Peace l’UNESCO pour la Paix şi Traffic Strings( Romania).

Program:

Sakura Kaoru
Nocturne
Twilight
Fluttering
Original Scenery
Le chant de la Terre
Genka
Illuminé
Muguet
Seasons
Snow Bird
Hiten – Tempyo (vol. 1 – Song of Silk Road)
Marco Polo
Asian Wind
Desert Moon
Shangri-La


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Israel Philharmonic Orchestra.

Dirijor: Zubin Mahta
Solist: Yefim Bronfman

Program:

Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La Major op. 32
Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi b Major op. 73
Mahler – Simfonia nr. 5 în do# minor

21 – 25.09.2011

Miercuri, 21 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, are loc spectacolul Kremerata Baltika.

Solist şi dirijor: Gidon Kremer

Program:

G. Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La Major op. 32
J. Brahms – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 83
G. Mahler – Simfonia nr. 5 în do diez minor


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „World Music„, are loc concertul Yasmin Levy – Sentir Tour.

În muzica lui Yasmin Levy este o tensiune incontestabilă între puritatea genului Ladino (muzica iudeo-spaniolă din Spania) şi inima arzătoare a flamenco-ului. Flamenco nu este altceva decât pasiune. Pentru cei care nu cunosc istoria şi limbajul acestei muzici, Ladino este termenul colectiv pentru limbajul iudeo-spaniol vorbit de evreii din Spania: acesta îmbină spaniola originală veche cu alte limbajuri care include araba, turca, greaca, limbi slave, portugheza, franceza şi italiana. Răspândirea geografică a comunităţilor în Africa de Nord, Turcia, Grecia şi Balcani, fiecare cu dialecte şi obiceiuri religioase diferite, se reflectă în muzica variată a cântecelor folclorului iudeo-spaniol care a ajuns pâna în prezent.


Ora 19:00, la Opera Naţională Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet„, va concerta Corul şi Orchestra Operei Naţionale Bucureşti.

Evgheni Oneghin de P.I.Ceaikovski
Dirijor – Iurie Florea
Regia – Ion Caramitru
Decoruri – Maria Miu
Costume – Viorica Petrovici
Concepţie lumini – Chris Jaeger
Coregrafia – Florin Fieroiu
Mişcare scenică şi coregrafie – Florica Stănescu / Mirela Simniceanu
Maestru de cor – Stelian Olariu
Solişti: Oneghin – Levente Molnar
Lenski – Marius Brenciu
Tatiana – Iveri Tamar
Olga – Maria Jinga
Gremin – Pompeiu Hărăşteanu
Larina – Ana Maria Comşa
Filipievna – Ecaterina Ţuţu
Triquet – Florin Diaconescu


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Orchestra Sinsonica Dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia.

Dirijor: Antonio Pappano
Solist: Helene Grimaud

Program:

Brahms – Concertul pentru pian şi orchestră nr.1 în re minor op.15
Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 “Patetica”


Ora 19:00, la Buşteni, Seria „Concerte în ţară” va concerta Saint Martin in the Fields.

Dirijor: Jaime Martin
Solişti: Luiza Borac, Viniciu Moroianu

Program:

Schönberg – “Verklärte Nacht” op.4
Lipatti – Simfonia concertantă pentru 2 piane şi orchestră de coarde ( 1938)
Dvorak – Serenada pentru orchestră de coarde în sol major op. 22

Joi, 22 septembrie:

Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Amsterdam Baroque Orchestra.

Dirijor: Ton Koopman
Solişti: Dorothee Mields – soprană
Bogna Bartosz – alto
Tilman Lichdi – tenor
Klaus Mertens – bass

Program:

Mozart – Requiem în re minor
Mozart – Ave Verum
Mozart – Missa Încoronării în Do Major KV 317


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „World Music„, va concerta Chava Alberstein.

Program: At Telchi Basade, Sulam, Perach Halilach, Shalosh Ahavotai, Ohev o Neehav, Martichim Maim, Bishvilcha, Kimat Shnataim, Klafim, Ima Neenachat, Adisha, Malkale, Di Goldene Pave, Gaaguim, Adaber Itacha, Espresso Katsar, Vera From Bucharest, Bikoret Darkonim, Foreign Letters, London, Kol Shaa Neshika, Kokus, Kefel, Shir MEgaresh Et Hachoshech, Mishirei Eretz Ahavati, At Cheruti, Shir Eres, Kmo Tsemach Bar


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Orchestra Sinfonica Dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia.

Dirijor: Antonio Pappano
Solistă: Denis Matsuev

Program:

Enescu – Simfonia de cameră pentru 13 instrumente soliste op. 33
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Rimsky-Korsakov – “Sheherezade” op. 35

Vineri, 23 septembrie:

Ora: 17:00, la Ateneul Român, Seria „Recitaluri si concerte camerale„, va concerta Jerusalem Chamber Music Festival.

Solişti: Elena Bashkirova – pian, Mihaela Martin – vioară, Ori Kam – violă, Frans Helmesberger – violoncel

Program:

Brahms – Trio-ul cu clarinet op.114
Enescu – Cvartet cu pian nr.2 în re minor op.30
Bartok – Trio “Contraste”
Schumann – Cvartet cu pian în Mi b Major op.47


Ora 19:00, la Opera Naţională Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet„, va concerta Corul şi Orchestra Operei Naţionale Bucureşti.

Evgheni Oneghin de P.I.Ceaikovski
Dirijor – Iurie Florea
Regia – Ion Caramitru
Decoruri – Maria Miu
Costume – Viorica Petrovici
Lighting design – Chris Jaeger
Coregrafia – Florin Fieroiu
Mişcare scenică şi coregrafie – Florica Stănescu / Mirela Simniceanu
Maestru de cor – Stelian Olariu


Ora: 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „World Music„, va concerta Dhafer Youssef.

Cu o versatilitate unică şi un registru deosebit al vocii sale, Dhafer Youssef este capabil de a exprima durerea unui ţipăt existantial, precum şi exaltarea fericirii şi bucuriei. Această artă vocală este la fel o componentă esenţială a muzicii sale ca şi tehnica şi abilităţile de instrumentist al OUD- lăută tradiţională arabă. Muzica lui Youssef caracterizată prin elemnete onduitoare, depăşeşte liniile deplasării constante. În apariţia sa la Festivalul “George Enescu” Dhafer Youssef va prezenta materiale exclusive şi originale luate din înregistrările sale anterioare, combinând misticismul său originar oriental cu aranjamentele ritmice pluristratificate. Noua lui muzica prezentată în aclamatele sale albume “Divin Shadows” şi “Abu Nawas Rhapsody” este subtil susţinută de sonoritatea celor 15 instrumentişti ai Orchestrei “Divin Shadows” precum şi de contrabas şi percuţie.


Ora 19:00, la Sibiu va concerta Amsterdam Baroque Orchestra.

Dirijor: Anton Koopman
Solişti: Dorothee Mields – soprană
Bogna Bartosz – alto
Tilman Lichidi – tenor
Klaus Mertens – bass

Program:

Mozart – Requiem în re minor
Mozart – Ave Verum
Mozart – Missa Încoronării în Do Major KV 317


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Orchestra de Tineret “George Enescu”.

Dirijor: Cristian Mandeal
Solist: David Garrett

Program:
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 61
I. Stravinsky – Pasărea de foc
M. Ravel – La Valse


Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, vor concerta Orchestra of Age of Enlightenment şi Choir of the Enlightenment.

Dirijor: Trevor Pinock
Solişti: Lucy Crowe, Werner Gura, Christian Maltman

Program: Haydn – Oratoriul „Creaţiunea”

Sâmbătă, 24 septembrie:

Ora 11:00, la Sala mică a Palatului, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, vor concerta Philippe Graffin – vioară şi Claire Desert – pian.

Program:

Dohnanyi – Andante rubato alla zingaresca
Enescu – „Impresii din copilărie” op. 21
Ysaye – „Rêve d’enfant” op. 14
Scarlatescu – Bagatelle (cu Lutheal )
Ravel – „Tzigane” (cu Lutheal )
Hersant- „Rhapsodie” (cu Lutheal )
Debussy – „Il pleure dans mon coeur”
Debussy – “Minstrels”
Ravel – Sonata


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, are loc spectacolul “Despre Iubire” – Recital de muzică şi poezie.

Participă: Bianca Manoleanu, Victor Rebengiuc şi Remus Manoleanu

Program:

G. Enescu – Dédicace – primă audiţie absolută (v. Charles Frémine)
G. Enescu – Entsagen (v. Carmen Sylva)
B. Bartók – Din ciclul „5 lieduri” op. 15 : A Vágyak Éjjele (Nacht der Sensucht), Szines Álomban (In einem lichten Traum)
I. Stravinski – Din ciclul „3 Poeme japoneze” : Akahito, Mazatsumi, Tsaraiuki
M. Ravel – Deux épigrames de Clément Marot – primă audiţie
M. Ravel – D’Anne qui me jecta de la neige
M. Ravel – D’Anne jouant de l’espinette
A. Webern – Der Tag ist vergangen (cântec popular)
A. Webern – Gleich und Gleich (v. Johann Wolfgang von Goethe)
A. Berg – Schliesse mir die Augen beide (v. Theodor Storm ) – versiune 1900
A. Berg – Schliesse mir die Augen beide (v. Theodor Storm) – versiune 1925
S. Prokofiev – Din Ciclul „Cântece fără cuvinte” op. 35 (Lied-urile nr. 1 şi 4)
G. Enescu – Pensée perdue (v. Sully Prudhomme)
G. Enescu – Présent de couleur blanche (din ciclul „Sept chansons” de Clément Marot) op. 15
G. Enescu – Regen (v. Carmen Sylva)

Piesele inedite „Dédicace” şi „Pensée perdue” de George Enescu vor fi interpretate după manuscrisele originale aflate în proprietatea Muzeului Naţional „George Enescu”

Actorul VICTOR REBENGIUC va recita din creaţia poeţilor : Carmen Sylva, Paul Verlaine, Georg Trakl, Rainer Maria Rilke, Arthur Rimbaud, Stéphane Mallarmé, Robert Desnos, Serghei Esenin, Vladimir Maiakovski, Octavian Goga, Vasile Voiculescu, Lucian Blaga, Ion Barbu, Emil Botta


Ora 19:00, la Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune, Seria „strong>World Music”, va concerta Gustavo Beytelmann & Friends.

Cu participarea Traffic Strings

Program:
Raices III (bandoneón, contrabas, pian)
5 imágenes (bandoneón, contrabas, pian)
Sigamos ! (pian)
Triste (bandoneón şi cvartet de coarde)
Clasico y moderno (bandoneón, cvartet de coarde)
Bethsheba (vioară, pian)
Ofrenda (clarinet bas, vioară, pian)
L’autre visage (clarinet, vioară, pian)
Evocación (clarinet, vioară, pian)
Preludio nr. 1 (clarinet, vioară, pian)
Queridas memorias (clarinet bas, vioară, pian)
El desparecido (clarinet, vioară, pian, bandoneón, contrabas, cvartet de coarde)
Discusiòn II (clarinet, vioară, pian, bandoneón, contrabas, cvartet de coarde)
Travesia (clarinet, vioară, pian, bandoneón, contrabas, cvartet de coarde)


Ora 19:00, la Opera Naţională Bucureşti, Seria „Spectacole de operă şi balet„, are loc spectacolul „Seara de Balet” cu participare Companiei de Balet a Operei Naţionale Bucureşti

Program:

VALS FANTEZIE
Premiera Mondială : New York City Ballet, Centrul Metropolitan de Muzică şi Teatru, 6 ianuarie 1953
Premiera Naţională : Opera Naţională Bucureşti, 17 aprilie 2010
Coregrafia : GEORGE BALANCHINE
Solişti : Bianca Fota, Ovidiu Matei Iancu, Mihaela Soare, Maki Shirase, Megumi Koshi
Pus în scenă de : Paul Joseph Boos
Muzică : Mihail Ivanovici Glinka
Costume : Barbara Karinska
Lumini : Mark Stanley

SERENADA
Premiera Mondială : Şcoala Americană de Balet White Plains N.Y., 9 iunie 1934
Premiera Naţională : Opera Naţională Bucureşti, 17 aprilie 2010
Coregrafia : GEORGE BALANCHINE
Pus în scenă de : Paul Joseph Boos
Muzică : Piotr Ilici Ceaikovski
Vals : Bianca Fota, Gigel Ungureanu
Russian Girl : Mihaela Soare
Dark Angel : Kokoro Umemoto
Elegy : Bianca Fota, Mihaela Soare, Kokoro Umemoto, Valentin Stoica
Costume : Barbara Karinska
Lumini : David Grill

FALLING ANGELS
Premiera Mondială : AT&T Danstheater, The Hague – NL, Nederlands Dans Theater, 23 noiembrie 1989
Premiera Naţională : Opera Naţională Bucureşti, 1 mai 2011
Conceptul şi coregrafia : JIŘI KYLIÁN
Asistent coregrafie : Nancy Euvernik
Muzică : Steve Reich (Drumming – partea I)
Solişti : Adina Tudor, Andra Ionete, Cristina Dijmaru / Raluca Ciocoiu, Corina Tudosanu, Bianca Stoicheciu, Bianca Ungureanu, Alexandra Gavrilescu, Megumi Koshi
Costume : Joke Visser
Lumini : Joop Caboort


Ora 19:00, la Timişoara va concerta Amsterdam Baroque Orchestra.

Dirijor: Anton Koopman
Solişti: Dorothee Mields – soprană
Bogna Bartosz – alto
Tilman Lichdi – tenor
Klaus Mertens – bass

Program:

Mozart – Requiem în re minor
Mozart – Ave Verum
Mozart – Missa Încoronării în Do Major KV 317
Mozart – Missa Încoronării în Do Major KV 317


Ora 19:00, la Sibiu va concerta Jerusalem Chamber Music Festival.

Elena Bashkirova – pian, Mihaela Martin – vioară, Frans Helmesberger -violoncel, Ori Kam – violă

Program:

Brahms – Trio-ul cu clarinet op.114
Enescu – Cvartet cu pian nr.2 în re minor op.30
Bartok – Trio “Contraste”
Schumann – Cvartet cu pian în Mi b Major op.47


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Orchestre National de France.

Dirijor: Daniele Gatti

Program: Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major

Ora 22:30, la Ateneul Român, Seria „Concertele de la miezul nopţii„, vor concerta Orchestra of Age of Enlightenment şi Choir of the Eenlightenment.

Dirijor: Adam Fischer
Solişti: Lucy Crowe, Werner Gura, Christian Maltman

Program: Haydn – Oratoriul “Creaţiunea”

Duminică, 25 septembrie:

Ora 11:00, la Sala mică a Palatului, Seria „Enescu şi contemporanii săi„, vor concerta Trio Itamar Golan – pian, Ilya Gringolts – vioară şi Gary Hoffman – violoncel.

Program:

G. Enescu – Trio în la minor
D. Şostakovici – Trio nr. 2 în mi minor op. 67
J. Brahms – Trio în Si Major op. 8


Ora 17:00, la Ateneul Român, Seria „Muzica secolului XXI”, vor concerta Trio “Constraste” Ion Bogdan  Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian şi Doru Roman – percuţie.

Program:

Kamran Ince – “Escape”
Violeta Dinescu – “Auf Der Suche Nach Mozart”
Bernard Cavanna – piesă în primă audiţie
Horia Şurianu -“Dialogues Croisées”
Lucian Meţianu – « Attracteur Etrange »
Laura Manolache – “Plecarea” (pe un text de Urmuz)
Miklos Maros – piesă în primă audiţie


Ora 19:30, la Sala Mare a Palatului, Seria „Mari orchestre ale lumii„, va concerta Orchestre National de France.

Dirijor: Daniele Gatti
Solist: Han-Na Chang

Program:

Brahms – “Tragic ouverture”
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si b minor op. 8
Debussy – “Iberia”
Ravel – “Bolero”


Bilete Festivalul Internaţional George Enescu 2011:

Preţul pentru Seria Mari Orchestre (Sala Mare a Palatului) este în funcţie de categorie:

Categoria: I 75 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 65 lei (inclusiv TM )
Categoria: III-a 50 lei (inclusiv TM )
Categoria: IV-a 40 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru Seria Spectacile de Operă şi Balet (Opera Română, Teatrul Naţional)

Categoria: I 75 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 65 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru Seria Recilaturi şi Concerte Camerale (Ateneul Român)

Categoria: I 75 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 65 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru Seria By Midnight (Ateneul Român)

Categoria: I 75 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 65 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru Seria World Music (Sala Radio)

Categoria: I 50 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 40 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru Seria Enescu şi Contemporanii săi (Ateneul Român, Sala Mică a Palatului)

Categoria: I 10 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 7 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru Seria Muzica Secolului XXI (Ateneul Român, Sala Mică a Palatului, Sala Radio)

Este unic de 7 lei (inclusiv TM), fără loc

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

La recitalurile şi concertele organizate în cadrul Concursului Internaţional „George Enescu” accesul este gratuit şi se face în limita locurilor disponibile. Au prioritate posesorii abonamentelor de tip A şi B.

Preţul Abonamentelor:

Biletele şi abonamentele se pot procura de pe site-ul www.eventim.ro.

Preţul pentru un Abonament — TIP A— pentru 20 de concerte la seria de concerte “ Seria Mari Orchestre” de la Sala Mare a Palatului

Categoria: I 1000 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 800 lei (inclusiv TM )
Categoria: III-a 500 lei (inclusiv TM )
Categoria: IV-a 300 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru un Abonament — TIP B — Seria Recilaturi şi Concerte Camerale (Ateneul Român)

Categoria: I 650 lei (inclusiv TM )
Categoria: II-a 500 lei (inclusiv TM )

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru un Abonament — TIP C — Seria By Midnight (Ateneul Român)

Categoria: I 500 lei (inclusiv TM)
Categoria: II-a 350 lei (inclusiv TM)

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru un Abonament — TIP D — Seria World Music (Sala Radio)

Categoria: I 350 lei (inclusiv TM)
Categoria: II-a 300 lei (inclusiv TM)

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru un Abonament — TIP E — Seria Enescu şi Contemporanii săi (Ateneul Român, Sala Mică a Palatului)

Categoria: I 60 lei (inclusiv TM)
Categoria: a II-a 40 lei (inclusiv TM)

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru un Abonament — TIP F — strong>Seria Muzica Secolului XXI (Ateneul Român, Sala Mică a Palatului, Sala Radio)

Este unic de 100 lei (inclusiv TM)

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro

Preţul pentru un Abonament — TIP G — elevi, studenţi şi pensionari — pentru Seria Mari Orchestre ale Lumii. Numărul acestor abonamente este limitat!

Categ. Unică – 250 lei (inclusiv TM)

Cumpara bilet

Biletele pentru acest eveniment sunt disponibile în reţeaua Eventim şi online pe www.eventim.ro